W ten weekend szkoliło się prawie 800 Terytorialsów, w tym mieszkańcy powiatu przasnyskiego.

W roku 2020, szkolenia rotacyjne rozpoczęły się już od stycznia, a w miniony weekend szkoliło się blisko 800 Terytorialsów 5. Brygady.

Rok 2020 to dla Mazowieckiej Brygady kolejny intensywny okres. W miniony weekend żołnierze wszystkich batalionów szkolili się w ramach szkoleń rotacyjnych. Realizowano zarówno szkolenia indywidualne czyli jak i specjalistyczne oraz zgrywające pododdziały. W tych ostatnich udział biorą żołnierze, którzy służą w WOT już trzeci rok i są to żołnierze najstarszego z batalionów czyli siedleckiego. Ostatni rok szkolenia zakończy certyfikacja pododdziału, która jest sprawdzianem umiejętności zdobytych w toku trzyletniej służby. Po uzyskaniu certyfikacji pododdział uzyska status „combat ready” czyli „gotowy do walki” i tym samym wejdzie w okres szkolenia zaawansowanego, który również potrwa 3 lata. Szkolenie w tym etapie przygotuje żołnierzy między innymi do realizacji sprofilowanych zadań taktycznych obejmujących cztery typy środowisk: ogólny, miejski, wodny oraz górski. W tym etapie duży nacisk będzie też położony na szkolenie kryzysowe, w tym współdziałanie z innymi służbami. Szkolenia zaawansowane mają odbywać się tak jak dotychczasowe – w systemie rotacyjnym.

Oprócz przez cały czas trwających szkoleń rotacyjnych, już niebawem odbędzie się także szkolenie zintegrowane, które będzie podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia żołnierzy zegrzyńskiego batalionu lekkiej piechoty.

8 lutego natomiast odbędzie się pierwsze szkolenie podstawowe w 2020 roku, przeznaczone dla nowych ochotników zamieszkujących w rejonie odpowiedzialności Mazowieckiej Brygady. Osoby, które nie zdążyły złożyć dokumentów i załapać się na lutowy termin szkolenia będą miały szansę zrealizować je już w marcu, ponieważ 21 planowane jest dodatkowe powołanie do służby.

Mimo dużego ukompletowania Brygady, nadal prowadzony jest nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Szczególnie pożądana grupa to osoby z uprawnieniami takimi jak prawo jazdy kategorii C oraz C+E, kucharze, ratownicy medyczni, mechanicy, elektromechanicy a także ślusarze.

Obecnie w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy z czego około 1800 stanowią ochotnicy.

Źródło 5 MBOT
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments