Uwaga nowe oszustwo! Tym razem na telefon z policji

Z telefonu identyfikowanego przez smartfon jako numer Komendy Głównej Policji w Warszawie, dzwoni mężczyzna podający się za funkcjonariusza. Jego celem nie jest jednak dbałość o przestrzeganie prawa, ale wyłudzenie danych i dokonanie oszustwa. Niech nikogo nie zmyli, że na ekranie telefonu wyświetla się numer należący do policji, ponieważ jest to najnowsza metoda przestępców zwana spoofingiem telefonicznym.

 

– Z tego telefonu wczoraj zadzwonił do mnie facet przedstawiający się z funkcjonariusza policji. Powiedział, że była próba wypłacenia pieniędzy z mojego konta i czy mi coś wiadomo na ten temat i czy znam (podał mi dane gościa), który próbował je wypłacić. Powiedziałem ze nie znam typa i nic mi nie wiadomo o wypłacie z konta. Typ podający się za policjanta mówi, że chce wyjaśnić całą sprawę, ale do tego potrzebne są moje dane osobowe tj: pesel, nr dowodu itp. – pisze użytkownik facebookowej grupy Policja dla wolności.

Szczęśliwie internauta zaczął podejrzewać próbę wyłudzenia danych i poinformował dzwoniącego, że przez telefon nie udzieli mu żadnych informacji. W tym momencie rzekomy policjant się rozłączył.

 

Przestrzegamy przed podawaniem swoich danych osobowych, numerów kont i haseł osobom obcym, nawet jeśli nasz telefon identyfikuje, że połączenie pochodzi z komendy policji, czy lokalnego komisariatu.  Jest to możliwe, ponieważ najnowszą metodą oszustów jest tzw. spoofing, umożliwiający podszycie się pod dowolną instytucję.

Przestępcy coraz chętniej sięgają po metodę spoofingu, ponieważ pomaga im w wyłudzaniu naszych wrażliwych danych i przejmowaniu oszczędności całego życia. Jest ona niezwykle groźną bronią w rękach oszustów, bo specjalne oprogramowanie pozwala hakerom na zmianę numeru lub nazwy dzwoniącego, które pojawiają się na ekranie naszego smartfona.

 

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments