Uwaga! Mogą pojawić się zmiany składników w produktach spożywczych. Warto czytać etykiety

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o możliwości wprowadzenia zmian w recepturach produktów w związku z niedostępnością pewnych surowców. Braki spowodowane są kryzysem gospodarczym związanym z wojną na Ukrainie. Warto czytać etykiety.

 

Wojna na Ukrainie wpływa na przemysł spożywczy powodując problemy z  dostawą niektórych artykułów spożywczych. Producenci, aby zachować ciągłość, muszą modyfikować receptury swoich towarów, a tym samym zmieniać etykiety.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych poinformowała, że zgodnie z informacją, jaką uzyskała z Komisji Europejskiej wszelkie decyzje dotyczące elastycznego podejścia powinny być podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku z zapewnieniem, że jest to rozwiązanie tymczasowe i uzasadnione. Dla konsumentów szczególnie ważne jest udostępnienie informacji o alergenach.

 

– Biorąc pod uwagę wyjątkowość zaistniałej sytuacji oraz trudną do przewidzenia dostępność niektórych surowców, po konsultacjach z przedstawicielami branży spożywczej Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną ustaliły, że istnieje możliwość warunkowego stosowania przez przedsiębiorców branży spożywczej tymczasowych sposobów informowania konsumenta w zakresie zaistniałych zmian składu produktów. Dotyczy to wyłącznie sytuacji spowodowanych brakiem lub niedoborem surowców bezpośrednio związanych z obecną sytuacją w Ukrainie – dodaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W takich przypadkach dopuszczono stosowanie naklejek lub innej formy nadruku bezpośrednio na opakowaniu produktu z informacją o zmianie surowca i o nowych alergenach, a także za pośrednictwem sklepów poprzez wywieszenie informacji lub banerów.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Glapcio
Glapcio
7 miesięcy temu

A teraz konkretne pytanie JAKICH produktów z Ukrainy zabrakło i są one strategiczne?? Żadnych. UE jest samowystarczalna rolniczo. Teatrzyku ciąg dalszy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu
Reply to  Glapcio

W kiełbasie będzie jeszcze mniej mięsa a więcej badziewia. Pretekst jest.
Tak samo jak z inflacją w PL. Oficjalnie winna wojna. Tyle że wojna wybuchła półtora miesiąca temu, a inflacja się rozkręca od ponad roku.