Uczennica Szkoły Muzycznej w Przasnyszu nagrodzona w ogólnopolskim konkursie wiolonczelowym [VIDEO]

Zosia Nikodym, uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Przasnyszu, która swój talent i warsztat artystyczny szlifuje pod okiem wybitnego wiolonczelisty, dyrygenta i pedagoga Pawła Roka, zdobyła III nagrodę podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych w Bydgoszczy. Nauczyciel małej adeptki muzyki wieszczy jej wielką karierę.

 

Zosia trafiła pod skrzydła profesora Pawła Roka w 2019 roku za sprawą swojej mamy, która chciała, aby – wykazujące talent i słuch muzyczny dziecko – mogło uczyć się gry na wiolonczeli. W połowie września 2019 r. Zosia rozpoczęła lekcje po okiem wirtuoza tego instrumentu i laureata pierwszych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach prof. Pawła Roka.

 

– Po pierwszych lekcjach wiedziałem, że to dziecko jest diamentem – mówi prof. Paweł Rok. – Ona szła jak burza. To dziecko gra pięknym, szlachetnym dźwiękiem i ma muzykę w sobie. Jej gra to nie efekt muzycznych instrukcji – tu piano, tu forte, tu crescendo. Ona czuje melodię sercem. Jestem przekonany, że Zosia przyniesie sławę Polsce. Moje słowa nie są efektem zapatrzenia w jej muzyczny talent, bo jestem pierwszym, który będzie krzyczał: „Zosiu, do roboty!”. Tego boskiego daru po prostu nie wolno zmarnować – podkreśla nauczyciel klasy wiolonczeli w Szkole Muzycznej I stopnia w Przasnyszu, który koncertował niemal we wszystkich krajach świata.

 

2 lata ciężkiej pracy dziecka przyniosły piękne owoce

Efektem talentu dziewczynki, szlifowanego pod skrzydłami Pawła Roka, jest III nagroda w I grupie wiekowej podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Muzycznych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, które odbyły się w dniach 7 – 9 maja 2021 roku. Dziewczynka przy akompaniamencie Łukasza Truszczyńskiego wykonała „Kontrendans” Ludwiga van Beethovena, natomiast wyjątek z III Suity na wiolonczelę Jana Sebastiana Bacha grała bez akompaniamentu. Smaczku sukcesowi Zosi przydaje fakt, że ponad 60 lat wcześniej zwycięzcą protoplasty tego konkursu, odbywającego się wtedy pod nazwą Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego Ministerstwa Kultury i Sztuki, został Paweł Rok, zdobywając I nagrodę.

– Za sprawą sukcesu Zosi koło historii zamknęło się w piękny sposób. Tym bardziej raduje mnie, że Zosia za sprawą wygranej weszła w świat naprawdę wyróżnionych dziecięcych muzyków. Nie ma ważniejszego konkursu w życiu początkującego wiolonczelisty. Chcę docenić nie tylko serce i talent tej dziewczynki, ale też jej pracowitość, ponieważ przez te dwa lata nauki naprawdę ciężko pracowała. Jestem przekonany, że Zosia będzie grała i jeszcze nie raz otrzemy łzę dumy i wzruszenia z jej powodu. Wierzę, że tym talentem Przasnysz będzie się kiedyś chwalił. Pewnego dnia będziemy się szczycić tym, że to właśnie tu Zosia stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki – dodaje nauczyciel dziewczynki.

 

Zosia czeka na własny instrument

Występ Zosi oceniało jury, składające się z wybitnych polskich muzyków i pedagogów, którzy wzięli pod uwagę nie tylko aparat gry – intonację i jakość brzmienia, znajomość formy utworu i umiejętność jej realizacji, interpretację i stylowość wykonania, ale także prezentację sceniczną. Ocena mogła być tylko jedna – uczennica z małego Przasnysza zdobyła w konkursie zaszczytne miejsce.

Zosia gra na wypożyczonej wiolonczeli lutniczej, która wyszła spod dłuta artysty Andrzeja Bobaka Grapnego. Instrument został przekazany profesorowi Pawłowi Rokowi w darze. Dobry instrument jest gwarancją dalszego rozwoju artystycznego utalentowanej dziewczynki, dlatego pragniemy, aby artykuł ten zainspirował Starostwo Powiatowe w Przasnyszu bądź sponsora do podarowania Zosi (lub szkole muzycznej, w której uczy się dziewczynka) wiolonczeli, na której dziecko będzie mogło szlifować swój bezcenny, muzyczny dar. Znakomita okazja dla podarunku nastąpi już wkrótce, bowiem 28 maja Zosia kończy 9 lat.

Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im. Zdzisławy Wojciechowskiej odbywają się co roku w pięciu grupach wiekowych, a repertuar konkursowy jest bardzo zróżnicowany (utwory solo, z towarzyszeniem fortepianu, etiudy, koncerty, kaprysy, sonaty, wariacje, utwory o charakterze wirtuozowskim i kantylenowym). Konfrontacje organizowane są przy współdziałaniu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i sekcji Instrumentów Smyczkowych.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek
Staszek
2 lat temu

Super gratulacje, dopiero co Nadia zdobyła nagrodę a tu Zosia. Brawo. Może zbiórka na instrument, razem damy radę 🙂

Dedede
Dedede
2 lat temu

Gratulacje dla młodej artystki, nauczyciela i rodziców!!! Faktycznie, przydałaby się zbiórka, żeby dziewczynka mogła ćwiczyć na własnym instrumencie. A może panowie burmistrz i starosta przyznaliby takim talentom stypendium?