Ubezpieczenia OC w dół? Tendencja spadkowa nie jest równoważna dla każdego klienta

Choć roczna stopa inflacji w Polsce jest już dwucyfrowa, jest coś, co od wielu miesięcy nieco tanieje. Tak przynajmniej wynika z najnowszego Raportu Ubezpieczeniowego przygotowanego przez RMF FM i Rankomat.pl. Chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe od odpowiedzialności cywilnej (OC).

 

Według Raportu Ubezpieczeniowego RMF FM i Rankomat.pl, ceny obowiązkowych dla kierowców polis OC są coraz niższe. Średnia cena ubezpieczenia OC wynosi obecnie 515 zł, podczas gdy w styczniu br. było to jeszcze 543 zł, a w styczniu ubiegłego roku 630 zł.

Spadek cen to według raportu efekt wojny cenowej towarzystw ubezpieczeniowych, które próbują w ten sposób przyciągnąć klientów.

– Mimo rosnących cen aut, napraw, kosztów likwidacji szkody ubezpieczyciele nie decydują się na podniesienie cen OC. Z jednej strony mamy dużych graczy, którzy na więcej mogą sobie pozwolić. Mniejsze firmy stają przed dylematem: czy dalej ryzykować niewypłacalność, czy stracić dostęp do klientów – mówi dla RMF FM Daniel Bartosiewicz z Rankomat.pl

 

„Firmy oczywiście nie prowadzą tej wojny cenowej z dobroci serca. Próbują w ten sposób przyciągnąć do siebie klientów, którym później zaoferują droższe ubezpieczenia dodatkowe, ale także polisy na mieszkania i wakacje” – czytamy.

Różnice w cenach w raporcie widać między poszczególnymi regionami. Najtaniej jest na Podkarpaciu, najdrożej zaś na Pomorzu.

My zapytaliśmy mieszkańców Przasnysza, czy faktycznie za swoje polisy płacą w tym roku mniej.

– Faktycznie coś w tym jest. Za ubezpieczenie za cały rok zapłaciliśmy w sumie o 300 zł mniej niż w roku ubiegłym – mówi nam pani Agnieszka.

– Zapłaciłem mniej, ale tylko dlatego, że agent ubezpieczeniowy znalazł mi tańszą ofertę w innej firmie. Gdybym kontynuował ubezpieczenie w poprzedniej firmie, wyszłoby mi drożej niż w ubiegłym roku. Teraz wyszło mi ok. 50 zł mniej za cały rok – komentuje z kolei pan Łukasz.

 

O komentarz poprosiliśmy też właścicielkę jednego z biur ubezpieczeniowych w Przasnyszu.

– Aktualnie obserwuję obniżkę cen ubezpieczeń OC pojazdów. Oczywiście są ubezpieczyciele, którzy podnieśli stawki ubezpieczeniowe lub utrzymują je na tym samym poziomie. Tendencja spadkowa nie jest też równoważna dla każdego klienta, dlatego że wpływ na wysokość stawki polisy OC ma wiele czynników. Należy do nich min. wiek, doświadczenie, szkodowość i miejsce zamieszkania kierowcy oraz parametry samochodu. Najważniejsze są jednak oczekiwania klienta względem zakresu ubezpieczenia – mówi Monika Sender z Multi-Mobilek Przasnysz.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
1 rok temu

ja mam wykupione oc w hestii i nic sie nie zmienilo