Święto 3 Maja zjednoczyło mieszkańców Ziemi Przasnyskiej.

Uroczystości 3 Maja w Przasnyszu zainaugurowała Msza Święta celebrowana przez Proboszcza Parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu – ks. prałata dr Andrzeja Maciejewskiego. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali w asyście kompanii honorowej 2. Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego oraz orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu na rynek miejski, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Oficjalną część Święta rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie głos zabrał Krzysztof Bieńkowski – Starosta Przasnyski, który przywitał mieszkańców i zaproszonych gości oraz skierował do zebranych następujące słowa:

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Przasnyskiego,

-Obchodzimy dziś z dumą i radością 228. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja i zwana była przez jej twórców „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. 3 maja 1791 r. przestała istnieć Rzeczypospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce, w świadomości Polaków, narodziła się Rzeczypospolita Polska oparta na wolności wyznania, tolerancji, poszanowaniu swobód obywatelskich i równości wobec prawa. Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, wprowadzała trójstopniowy podział władzy, tworzyła instytucje centralne i stałą armię, jednym słowem była próbą stworzenia silnego i nowoczesnego państwa na miarę ówczesnej Europy. Dawała nadzieję na wolność i niezależność państwową oraz gospodarczą narodu polskiego. Św. Jan Paweł II nazwał Konstytucję 3 Maja „świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków”.

Pomimo, że Targowica i zbrojna interwencja Rosji uniemożliwiła wprowadzenie w życie zapisów ustawy, to Konstytucja 3 Maja już na zawsze stała się symbolem niepodległości Polski. Pamięć o pierwszej w Europie, a drugiej w dziejach świata konstytucji była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków. Pielęgnowana, pomimo zakazów i grożących za to represji.

Dziś w wolnej i niepodległej Polsce składamy hołd naszym światłym rodakom, twórcom Konstytucji 3 Maja za ich odwagę oraz odpowiedzialne i perspektywiczne myślenie o naszej Ojczyźnie. Jesteśmy dumni z naszej historii i z szacunkiem odnosimy się do dokonań przodków. Pamiętamy słowa naszego wielkiego rodaka, prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, że „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” Powiewające dziś biało – czerwone flagi stanowią dowód naszej świadomości narodowej i naszego patriotyzmu.

Niech ten dzisiejszy dzień, który jest również świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie dniem radości i celebrowania polskiej państwowości. Cieszmy się z naszej wolnej Ojczyzny i solidarnie pracujmy nad jej rozkwitem.

Dziękuję wszystkim obecnym za patriotyczną postawę i przybycie na dzisiejsze uroczystości.

Głos zabrał również Rafał Romanowski – Wiceminister Rolnictwa, który podkreślił znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń zniewolonych przez zaborców Polaków.

Ppor. Ewelina Bartela odczytała list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, a następnie odbył się Apel Pamięci, który zakończyła salwa honorowa kompani reprezentacyjnej.

Po tym patriotycznym akcencie zebrani goście i mieszkańcy wysłuchali pięknych występów orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej i Miejskiego Chóru Męskiego, za które serdecznie dziękujemy.

Uroczystości towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego wystawionego przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny.

W obchodach wzięli udział m.in.:

– Rafał Romanowski – Wiceminister Rolnictwa,

– Krzysztof Bieńkowski – Starosta Przasnyski,

– Paweł Szczepkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego,

– Waldemar Trochimiuk – Wicestarosta Przasnyski,

– Wojciech Długokęcki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu,

– Jarosław Szmulski – Sekretarz Miasta Przasnysza i Radny Rady Powiatu Przasnyskiego

– płk Sławomir Durski – p.o. Dowódcy 2. Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego,

– Grażyna Wróblewska – Wójt Gminy Przasnysz,

– Dariusz Jankowski – Przewodniczący Rady Gminy Przasnysz,

– Jerzy Humięcki – Wójt Gminy Krzynowłoga Mała,

– Bogdan Stryjewski – Przewodniczący Rady Gminy Krzynowłoga Mała

– Cezary Wójcik – Przewodniczący Gminy Jednorożec,

– Jan Wołosz – Sekretarz Gminy Krasne

– przedstawiciele służb mundurowych, powiatowych i miejskich jednostek, inspekcji i straży,

– poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji.

Zaszczyt organizacji tegorocznych obchodów Święta 3 Maja w stolicy powiatu przasnyskiego przypadł Starostwu Powiatowemu w Przasnyszu na czele ze Starostą Krzysztofem Bieńkowskim oraz 2. Przasnyskiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu na czele z p.o. dowódcą płk. Sławomirem Durskim.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments