Sukces akcji zdrowotnej „Weź serce w swoje” w Czernicach Borowych- 06.09.2015 r.

Ponad 200 osób, mieszkańców gminy Czernice Borowe uczestniczyło w programie promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu krążenia w powiecie przasnyskim „Weź serce w swoje ręce”, zaś ponad 80 z nich skorzystało z bezpłatnych badań w ramach pikniku medycznego. Badania prowadzone były na świeżym powietrzu na placu przy kościele.
Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu przasnyskiego z następujących grup:
– aktywni i bierni palacze
– osoby, u których w najbliższej rodzinie występowały choroby układu krążenia
– osoby po 45-tym roku życia, jako grupa najbardziej podatna na działanie czynników występowania chorób układu krążenia (nadwaga, brak aktywności fizycznej, największy odsetek palaczy).
Osoby z grupy ryzyka otrzymały bezpłatnie ciśnieniomierze, urządzenia do samodzielnego pomiaru cholesterolu, trójglicerydów i cukru, zestawy do badmintona oraz kijki do Nordic Walkingu, a w zależności od indywidualnych potrzeb skierowanie na badania poszerzone.

Wzorem poprzednich pikników medycznych na mieszkańców gminy Czernice Borowe czekał wykwalifikowany personel medyczny. Bezpłatne badania (ciśnienie, trójglicerydy, cholesterol, cukier, waga, wzrost, współczynnik BMI) przy kilku stanowiskach wykonywały pielęgniarki. Konsultacji medycznych udzielało trzech lekarzy, porad dietetycznych dwóch dietetyków.

-Profilaktyka stanowi najbardziej zasadne działanie, jednak powinno się ją powtarzać – mówi Joanna Siedlecka, specjalista ds. promocji projektu. Każdy piknik medyczny czy tego tego typu akcja są bardzo potrzebne i ważne dla mieszkańców. W naszym powiecie odbiór i odzew społeczny programu „Weź serce w swoje ręce” jest  bardzo pozytywny i każdego dnia spotykam się z jego aprobatą. Po co czekać pół roku na wizytę u lekarza, jak na pikniku można od razu i na miejscu wszystko załatwić- dodaje.

Tradycyjnie uczestnicy akcji otrzymali karnety na basen w Chorzelach gadżety projektu takie jak: pamięć przenośna, długopisy, smycze, notesy.

Przewidziano również szkolenia, gry i zabawy dla najmłodszych, catering dla uczestników pikników, konkursy z nagrodami, a w tym rowery i gadżety dla dzieci.

Organizatorzy zapewnili również bezpłatny transport na miejsce pikniku medycznego. Kolejna akcja badań profilaktycznych w ramach projektu odbędzie się: 13 września  w Przasnyszu- szkoła Medyk, 20 września w Jednorożcu, 27 września w Zielonej.

Szczegółowych informacji udzielą:
Pracownicy zarządzający Projektem:
Biuro Projektu, ul. Joselewicza 6, Przasnysz
(wejście do Powiatowego Urzędu Pracy, pokój nr 3).
Kontakt:
tel. 504 946 248
mail: profilaktyka.przasnysz@onet.pl


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments