Staw w Golanach został oczyszczony i zarybiony. Co z zalewem w Karwaczu?
Gmina Przasnysz, podobnie jak cały powiat, charakteryzuje się bardzo niskim udziałem wód powierzchniowych. Zaliczamy do nich rzeki Węgierkę i Morawkę, zbiornik w Karwaczu oraz kilka stawów – dwa w Gostkowie, dwa w Mchowie, dwa w Golanach i jeden w Kijewicach. Gminny staw w Golanach będzie jeszcze pełniej służył wypoczynkowi mieszkańców, ponieważ został oczyszczony i zarybiony. Na rewitalizację karwackiego zalewu jeszcze poczekamy.
Obszar gminy Przasnysz położony jest w obrębie zlewni rzeki Węgierki, która jest dopływem Orzyca. Węgierka przepływa przez obszar gminy z północnego zachodu na południowy-wschód na odcinku ok. 20 km. W dolnym biegu rzeki dolinki boczne składają się z licznych meandrów oraz oczek wodnych, co powoduje, że są to tereny podmokłe i zabagnione. W rejonie Dobrzankowa do Węgierki wpływa największy jej dopływ czyli Morawka, której długość na terenie gminy wynosi ok. 11 km.
W miejscowości Karwacz znajduje się największy sztuczny zbiornik wodny na terenie powiatu przasnyskiego o powierzchni 10,2 ha, który od lat domaga się rewitalizacji, bowiem zarasta i jest tylko cieniem dawnej świetności. W założeniu jest przeznaczony na cele rekreacyjne oraz pełni funkcję nawadniającą.
Starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski i wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska podpisali w ubiegłym roku porozumienie w sprawie urządzenia na zalewie w Karwaczu miejsca do rekreacji dla mieszkańców, ale na razie panuje na ten temat cisza.
Jak czytamy na stronie powiatu: „Opracowana dokumentacja ma obejmować m.in. przebudowę tamy na Morawce, oczyszczenie i pogłębienie zbiornika wodnego, utworzenie kąpieliska wraz z plażą, budowę infrastruktury towarzyszącej. Sporządzona dokumentacja projektowa posłuży do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Inwestorem i liderem projektu przebudowy zbiornika będzie gmina Przasnysz, która zabezpieczy również 25% wysokości wkładu własnego inwestycji. Główny ciężar finansowy wkładu własnego miałoby ponieść natomiast przasnyskie starostwo, które zabezpieczy aż 75% wysokości wkładu własnego”.
– Chcemy pomóc gminie Przasnysz w przebudowie zbiornika w Karwaczu zarówno finansowo jak i merytorycznie – komentował w październiku 2019 r. starosta Krzysztof Bieńkowski
– Obiecywaliśmy to w kampanii wyborczej. Wiem, że w przygotowywanych obecnie programach rządowych mają znaleźć się środki na małą i dużą retencję i ja, jako starosta, będę skutecznie walczył o ich pozyskanie. Budowa takich zbiorników jest szczególnie istotna na naszych terenach nie tylko ze względu na ich walory rekreacyjne, ale także jako forma przeciwdziałania okresowym suszom i zagwarantowanie właściwego retencjonowania zasobów wody, której w Polsce jest niestety coraz mniej. Chcemy również doprowadzić w przyszłości do modernizacji podobnych zbiorników w Chorzelach i być może w Łojach – zapewniał włodarz, ale na jakiekolwiek działania najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do końca kadencji, ponieważ, zgodnie z deklaracją powiatu, prace wstępne mają potrwać do 2023 roku.
Dobre wieści dotyczą natomiast jednego ze stawów w Golanach, który został przez gminę oczyszczony z zarastającej go roślinności oraz zarybiony.
– Zbiornik w Golanach został oczyszczony z trzcin, pałek i tataraków. Ze środków finansowych gminy Przasnysz zakupiono amura czyli rybę, oczyszczającą zbiornik wodny ze skutków nadmiernych ilości szaty roślinnej. Mieszkańcy w czynie społecznym przywieźli ryby ze stawów hodowlanych i zapuścili do zbiornika w Golanach – poinformowała gmina.
Zmieni się także jego otoczenie, ponieważ przed nami kolejne zadanie pn: „Zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego na potrzeby zwiększenia walorów turystycznych centrum miejscowości Golany”, które zostanie zrealizowane dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego. Działania obejmują: zagospodarowanie terenów zielonych, zamontowanie lampy parkowo-solarnej, urządzeń siłowni plenerowej oraz wybudowanie altany rekeracyjno – wypoczynkowej. Celem operacji jest zachowanie dziedzictwa lokalnego w miejscowości Golany poprzez zagospodarowanie terenu na potrzeby wypoczynku i rekreacji. Wartość operacji wynosi 77.517,18 zł, zaś wysokość dofinansowania 34.996,00 zł.
M. Jabłońska
Czy aby wędkować na stawach gminnych np w Golanach potrzebna jest karta wędkarska lub inne pozwolenie?
I jeśli jesteś mieszkańcem gminy i nie podpadłeś miejscowym to pozwolenie czyli karta wędkarska nie jest potrzebna😉😚
O kurcze nie wiedziałem że Golany to miejscowość i że ma centrum?A ten z ćwiartka pewnie będzie pilnował tego centrum miejscowości.
Wielkie zarybianie 🙂 Tyle ryb to na obiad nie starczy
Lepsze takie małe niż żadne. „Małymi krokami, a długą drogę przeszedł”
te rybki na tej trawie … to świadczy o braku jakiegokolwiek pojęcia o zarybianiu …