Spotkanie autorskie i projekcja „Ucieczki z Auschwitz”.

26 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnym im. W. S. Reymonta zorganizowała spotkanie autorskie pn. „Pilecki. śladami mojego taty” i pokaz filmu pt. ”Ucieczka z Auschwitz”.

Wydarzenie to mogło się odbyć dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które bierze udział w projekcie „Cena wolności” oraz „Podróże z Pileckim”. Projekty te mają za zadanie promować czytelnictwo w Polsce oraz przybliżać ludziom historię najnowszą. Stowarzyszenie od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadają historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mają głębokie przekonanie, że jeśli oni ich nie opowiedzą, to już być może nikt tego nie zrobi. Akcje Stowarzyszenia: „Projekt: Pilecki”, „Auschwitz Memento”,” Auschwitz. Blisko domu”, „…Póki żyjemy”, „Glosy z Auschwitz”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”. Filmy: „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Listonosz”, „Siostrzyczka”, „Pod Giewontem”, „Ucieczka z piekła”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Pilecki”, „Lustro”, „Nieobojętni. Bohaterowie spod Auschwitz” (w realizacji). Publikacje: „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”.

Młodzież z ZSP, wychowawcy oraz zaproszenie goście mieli okazję wziąć udział w tym przedsięwzięciu, które jest pełną niezwykłych przeżyć wyprawą szlakiem słynnej ucieczki i poznać postać Rotmistrza Witolda Pileckiego. Witold Pilecki został ogłoszony bohaterem Europy przez jednego z włoskich historyków. Z własnej woli znalazł się w piekle Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, aby po brawurowej ucieczce z obozu napisać swój słynny raport. Wtedy nie chciano go słuchać. Teraz nie chce się o nim mówić. Jeden z największych polskich bohaterów ciągle pozostaje w cieniu zapomnienia. Zamordowany przez swoich rodaków w ubeckich mundurach, pochowany w nieznanym do tej pory miejscu, wciąż spychany jest w niepamięć.

Reprezentantami Stowarzyszenia Auschwitz Memento na spotkaniu w Chorzelach byli:
Pani Paulina Wądrzyk- Prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Amator filmu i fotografii. Współautorka wystaw i publikacji związanych z II Wojną Światową. Działaczka społeczna od 2002 roku, związana ze stowarzyszeniami kombatanckimi oraz mniejszości narodowych.
Pan Bogdan Wasztyl- Dziennikarz, publicysta „Dziennika Polskiego” (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben” (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Chorzowianie w KL Auschwitz”, „Za wiarę”, współautor filmów dokumentalnych „Wśród koszmarnej zbrodni”, „Siostrzyczka”, „Listonosz”. Autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz.Blisko domu” oraz „Auschwitz.Memento”.

Elżbieta Krystian- Przewodnicząca komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Zaangażowana społecznie wolontariuszka od 2002 roku. Amatorsko zagrała rolę siostry Alicji Kotowskiej w filmie „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments