Sejm przegłosował kontrowersyjny „podatek od zrzutek”

Sejm przegłosował zmiany w podatku od spadków i darowizn. Ustawa z jednej strony jest korzystna dla obdarowanych, gdyż podwyższa progi, do których nie trzeba nic płacić fiskusowi. Kontrowersje wzbudza jednak inna poprawka. Ta może uderzyć w osoby, które dotknęła życiowa tragedia.

 

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm przegłosował ustawę deregulacyjną. Jedną ze zmian, które bez wątpienia, będą pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, jest podwyższenie niskiego do tej pory progu darowizn wolnych od podatku dla poszczególnych grup obdarowanych.

Nowe limity (liczone od 1 lipca 2023 w okresach 5-letnich) ustalono na następujących poziomach:

  • 36 tys. 120 zł od jednej osoby i 108 tys. 360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów).
  • 27 tys. 90 zł od jednej osoby i 81 tys. 270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)
  • 18 tys. 60 zł od jednej osoby i 54 tys. 180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (inne osoby).

 

Właśnie ostatnia poprawka, dotycząca trzeciej grupy podatkowej wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Branża crowdfundingowa poprawkę nazywa „podatkiem od zrzutek”. Na jej mocy bowiem, jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20%. Zmiana może zatem, nie tylko zahamować rynek zbiórek charytatywnych w Polsce, ale przede wszystkim uderzyć finansowo w osoby, które dotknęła życiowa tragedia.

– Zarówno samą poprawkę, jak i tryb jej dodania w treści ustawy, oceniamy wyjątkowo krytycznie. Jej wprowadzenie uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego, opartego na masowych wpłatach o niewielkiej jednostkowej wysokości, które umożliwiają realizację celów, jakich nie dałoby się osiągnąć przy pomocy jednej lub kilku osób – wypowiada się w mediach Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

– Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych (np. w reakcji na materiał prasowy lub telewizyjny opisujący konkretną ludzką tragedię), uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia. Takiej kwoty nie osiągają zazwyczaj prowadzone wśród znajomych zbiórki na np. prezent urodzinowy. Gromadzą ją zaś te, których celem jest charytatywne wsparcie – przykładowo, odbudowa domu zniszczonego pożarem, specjalistyczna operacja czy drogie leczenie – ludzkie dramaty, w których nie można liczyć na wsparcie od państwa, a finansowanie crowdfundingowe jest jedyną nadzieją – dodaje.

 

Warto dodać, że obecnie obowiązujące przepisy w zakresie podatków od zbiórek organizowanych na platformach crowdfundingowych w Polsce powodują, że w większości przypadków nie ma konieczności odprowadzania żadnego podatku. Rozliczenia z urzędem skarbowym wymagają jedynie wpłaty od darczyńców, którzy przekazali na daną zrzutkę pojedynczą kwotę o wartości ponad 5 308 zł, w przypadku grupy III, czyli osób trzecich (niespokrewnionych). W praktyce taka sytuacja zdarza się rzadko, gdyż pojedyncza wpłata nie przekracza zazwyczaj kilkuset złotych.

Na nowelizację zareagował dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Nowelizacja podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. Czyli żeby płacić niższe podatki. Nie pozwolę na to, żeby w jakikolwiek sposób wpłynęło to na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy. Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie – powiedział portalowi Interia.pl.

 

ren

 

 

Sprawdź również
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Dobrze ze InfoPrzasnysz porusza ten problem. Zrzutki sa glownie na chore dzieci gdzie koszt operacji przekracza mozliwosci rodzicow a panstwowy NFZ tego nie refunduje lub masz czekac lata w kolejce. Czyli NFZ mimo placenia skladek ma rodzica w dup… a jak samodzielnie uzbierasz to ci panstwo ukradnie do 20% bo sie „wzbogaciles” na chorym dziecku??? P.s. tylko Konfederacja glosowala przeciw tej zmianie. Patrzmy na czyny a nie obietnice krzywoustego premiera.

Jolus
Jolus
1 miesiąc temu
Reply to  Anna

„Ktoś mi wytłumaczy jaki jest sens wydawania kasy z budżetu miasta na organizację WOŚP w kwocie 78.000 by uzbierać dla Owsiaka 150.000 i dostać sprzęt o wartości 45.000 zł?”cytat mysl z twittera @MirekOdek

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu
Reply to  Jolus

Jezeli takie akcje to prawda i norma w POprawnych i POrzadnych miastach to moze dlatego ze te biedne dzieci zasluguja na operacje , ktorych NFZ nie stac na sfinansowanie.
A roznice mozna podzielic pomiedzy POlitykow i owsika. Przynajmniej kupi sobie lepsze czerwone gacie i pare innych. Typowe win-win 😉

Zdenek
Zdenek
1 miesiąc temu
Reply to  Jolus

to proste. Serduszko owsika mozna przykleic. Te inne sprzety nie beda mialy takich fajowskich nalepek.
A dzieci w szpitalach lubia takie naklejki.
Radosc kosztuje.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Jolus

Ale to zostało przez kogoś potwierdzone, czy też jakiś Mirek puścił bąka na Twitterze a Joluś to łyknęła?

Bee
Bee
1 miesiąc temu

Ić stond fujaro💩💩💩💩💩

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu
Reply to  Jolus

Pamiętacie takiego Pana Marka Kotańskiego.
Pomagał biednym uzależnionym bezdomnym,nie biorąc za to żadnych pieniędzy.
Żył skromnie odszedł w wieku 60 lat.
Zostawiając po sobie niewielkie mieszkanie.
Wielki człowiek o którym wielu zapomniało.
Wzór godny do naśladowania.
A Owsiak?

Kazimierz Pasternak
Kazimierz Pasternak
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

Owsiak i Kotański to są dwa odwrotne bieguny.Pan Marek przestrzegał przed imprezami organizowanymi przez Owsiaka a na koniec przyjmował jego ofiary do swoich ośrodków Monaru!!

Franio
Franio
1 miesiąc temu

Tylko gdy Kotański otwierał ośrodek w Turowie to powstał wielki lament w Przasnyszu, że będzie na ulicach pełno ćpunów, nic takiego nie miało miejsca. Dzisiejsza nagonka na Owsiaka to propaganda pisowska.

Bee
Bee
1 miesiąc temu
Reply to  Franio

Ić stont

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Zawsze kiedy wydaje mi się że ta władza sięgnęła już dna to na horyzoncie pojawia się pogłębiarka…

Nie dalej jak wczoraj czytałem, jak to towarzysz czarnek rozdaje publiczną kasę swoim ziomkom na zakup nieruchomości wartych miliony. Podczas gdy wiele osób nie ma środków na leki ratujące życie. No i jak ktoś się ośmieli teraz zorganizować zbiórkę to go podatkiem po głowie. Trzeba mieć tupet.

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu

ta wladza ktora rzekomo nadejdzie ma do wyprzedazy jeszce LOT, lasy panstwowe, KGHM, Orlen, Rafinerie Gdanska-Lotos, Azoty, wpuszczenie nachodzcow z Bialorusi, przyjecie tych z zachodu ktorzy u nas wystapili o azyl (na razie mamy odroczenie ze wzgledu na wojne i Ukraincow), uczty elgebetow , pare piramid oczyszczajacych Polakow z resztek, jak amber goldy i getiny, i wtedy kiedy poglebiarka nie da rady juz dalej bedzie ponowne przylaczenie granic na wzor parady z Brzescia 83 lata temu odbyła się 22 września 1939 . I wtedy nastapi rozbiorowa szczesliwosc. Przasnysz smialo i prawomocnie moze sie ubiegac o zabor pruski wszak granica byla… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Pawel

Sam ten bełkot napisałeś, czy po prostu skopiowałeś?

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu

To schemat regul Shen Tzu (Sun Tzu) testowany na naszym panstwie przez wrogich sasiadow,. Belkot tego wybitnego Chinczyka 'Sun Tzu on the Art of War’ lub 'The Art of War’ ma ponad 2500 lat.
Jako ruski trol zawodowo piszacy komentarze za kopiejki oddelegowany na to forum i inne forach polskojezyczne sam powinienes wiedziec.
Spalesna sluzbie czy znowu opier*alasz sie ?
wez red bula-doda ci skrzydel
paka rebiata
ps. przy okazji w kopiejkach owsik tez bral kase?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Pawel

Ale może odniesiesz się do problemu, a nie bredzisz? Kasa na kamienice dla swoich jest, a na leczenie nie ma. To jest ok dla Ciebie?

Edzio
Edzio
1 miesiąc temu

Można ruskom 2.5 mld podarować ? Ilu dzieciom można było pomóc ! Co do kamienic to rozlicz łopozycje !

Mariola
Mariola
1 miesiąc temu

Piszesz o kamienicach w Warszawie i platfusach?

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Sam ten bełkot napisałeś, czy po prostu skopiowałeś?

Kazimierz Pasternak
Kazimierz Pasternak
1 miesiąc temu

Zawsze kiedy wydaje mi się że opozycja sięgnęła już dna to na horyzoncie pojawia się pogłębiarka.

Nie dalej jak ze trzy dni temu pytają Tuska czy za swoich rządów podwyższył wiek emerytalny? Odpowiada że nie.
W innym programie wtóruje mu inny polityk platformy pytany o to samo. Więc dziennikarz dociska i mówi że przecież podwyższyliście!!
Na to poseł platformy tak odpowiada (trzymajcie się czegoś mocno) No niby podwyższylismy ale zaraz po tym jak PiS zwyciężył w wyborach to obniżył.To w sumie wieku emerytalnego nie podnieśliśmy.Tak tłumaczą swoim wyborcom platformiacy.A wyborcy jak pelikany łykają to💩💩💩Paranoja.💉

Irek
Irek
1 miesiąc temu

Podobno lubisz czytać wiadomości z różnych stron.

polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3113453,minister-rzadu-ewy-kopacz-oddal-zamek-fundacji-z-politykami-po-w-radzie-jest-tam-hotel-i-restauracja

Alabezkota
Alabezkota
1 miesiąc temu

Czy pan to sam puszcza te bąki, czy panu każą?