Samorządy będą musiały zmniejszyć zużycie prądu o 10 proc. Włodarze z powiatu przasnyskiego: oszczędności wprowadzamy już od dłuższego czasu

15 września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że samorządy zostaną zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października. Włodarze gmin powiatu przasnyskiego zapewniają, że już zastanawiają się nad tym, gdzie szukać oszczędności. I stwierdzają, że wysokie koszty energii elektrycznej będą prawdziwym problemem.

 

Wcześniejsze wyłączenie lamp ulicznych, ograniczenie zużycia prądu w budynkach urzędów i dalsza inwestycja w fotowoltaikę, to najczęstsze pomysły jakie na ten moment przychodzą do głowy włodarzom z powiatu przasnyskiego w odpowiedzi na zapowiedź premiera o przymusowym oszczędzaniu prądu w samorządach.

Przypomnijmy, że 15 września premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. „Tarczy solidarnościowej”, która przewiduje m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października tego roku. Co na to włodarze z naszego powiatu?

 

– Niektóre samorządy zapowiedziały wyłączenie oświetlenia ulicznego w porze nocnej. W mieście nie chcemy tego robić i wierzę, że nie będziemy do tego zmuszeni. Oszczędności można też szukać w ograniczeniu zużycia energii w urzędzie i placówkach podległych miastu. Liczymy, że zima będzie łaskawa, bo koszt ogrzewania też znacząco pójdzie w górę – mówi burmistrz Łukasz Chrostowski. Czy zagrożone mogą być świąteczne iluminacje? – Na ten moment nie są. Wierzę, że do grudnia ceny energii nie wzrosną tak drastycznie żebyśmy musieli rozważać taką możliwość – dodaje.

Odnosi się też do sytuacji jaka ma miejsce w sąsiednim Ciechanowie, gdzie zapowiedziany wzrost kosztów za energię ma wynieść aż 600 procent. – Tu chcę powiedzieć, że gdyby nam o tyle wzrósł koszt prądu, to my nie damy rady finansowo. Wówczas faktycznie trzeba będzie wprowadzić jakieś drakońskie cięcia.

Burmistrz przypomina, że w ostatnim czasie miasto zainwestowało w wymianę opraw sodowych na LED-owe, co również zmniejszy zużycie prądu.

– Wymieniliśmy zdecydowaną większość opraw w mieście, poza tym w ostatniej niemal chwili udało nam się zainstalować fotowoltaikę na budynkach miejskich.

Oszczędności w skróceniu działania latarni ulicznych upatruje wójt gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski.

– Widzę możliwość oszczędzenia energii na oświetleniu ulicznym. W tej chwili latarnie świecą się w Jednorożcu całą noc. Moglibyśmy skrócić ten czas do np. godz. 23.00 i to już przyniosłoby jakieś konkretne sumy. Rozstrzygamy teraz przetarg na dużą instalację fotowoltaiczną – na oczyszczalni ścieków i ta inwestycja również oszczędności przyniesie. Oczywiście nie od razu, a najwcześniej wiosną przyszłego roku – stwierdza nasz rozmówca.

 

Gmina Przasnysz w celu poprawienia efektywności energetycznej budynków przeprowadziła termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Trwają prace wykończeniowe. Od drugiej połowy października obiekty będą korzystać ze źródeł energii odnawialnej.

– Ponadto pozyskano środki na modernizację oświetlenia ulicznego. Realizacja zadania pozwoli na wymianę 933 sztuk opraw ulicznych na oprawy typu LED wyposażonych w aktywny układ redukcji mocy. W ramach zadania zaplanowano również  wykonanie  automatycznych układów sterowania, redukcji i zarządzania energią. W tym celu zamontowane zostaną systemy Soft Start oraz nowoczesne zegary astronomiczne pozwalające na sterowanie i zarządzanie oświetleniem – mówi nam z kolei, wójt gminy Grażyna Wróblewska. – Gmina rozważa możliwość skrócenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Przeprowadzenie powyższych działań przyczyni się w znaczący sposób  do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej – dodaje.

– Szukamy oszczędności – mówi wójt gminy Krasne, Michał Szczepański i dodaje, że te wymusza nie tylko zapowiedź rządu, ale przede wszystkim ceny energii. – Analizujemy wraz z kierownikami jednostek organizacyjnych sektory gdzie realne i możliwe będzie wprowadzenie ograniczeń.

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
1 rok temu

Wymienione zostały oprawy nowszego typu np.na osiedlu wojskowym 70 watowe,a na innych ulicach zostały stare trupy 150 watowe,co na dodatek mają brudne klosze

Anna
Anna
1 rok temu
odpowiada  Gość

o ile spadło zużycie prądu w kWh po wymianie tych starych lamp na nowe led? np te 150W na 50W. śmieszne jest to całe oszczędzanie, kupujemy coraz oszczędniejsze, jednorazowe, sprzęty, kiedyś w żyrandolu było 5 żarówek 60W (300W) dziś 5 po 8W (40W) a płacę kilkaset procent więcej niż przed 20 laty….

Syn Zenka
Syn Zenka
1 rok temu
odpowiada  Anna

Bo my wszyscy musimy oszczędzać żeby te świnie z wiejskiej nie musieli.