Rozpoczął się remont ul. Świerczewo w Przasnyszu

Po wielu latach oczekiwania najbardziej dziurawa ulica w mieście zostanie gruntownie zmodernizowana. Częścią inwestycji będzie budowa ronda, które połączy ulicę Świerczewo z Ogrodową. Już w tej chwili Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej rozpoczął prace przygotowawcze, polegające na koordynacji przebudowy z siecią wodociągową. Długo oczekiwana modernizacja ulicy zakończy się jeszcze w tym roku i radykalnie odmieni ten fragment miasta.

 

Środki na powierzchowny remont ulicy Świerczewo pojawiały się co roku w budżecie miasta jeszcze za kadencji burmistrza Waldemara Trochimiuka, ale przepychano je na następne lata, nigdy nie podejmując się realizacji inwestycji.

Determinacja do przeprowadzenia kompleksowej modernizacji dziurawej jak szwajcarski ser ulicy pojawiła się dopiero w nowej kadencji, ale przygotowania do zaplanowanej z rozmachem inwestycji zajęły sporo czasu. Następnie konieczne było oczekiwanie na pozyskanie funduszy zewnętrznych. Miastu udało się pozyskać na to zadanie 3,3 mln zł z programu Polski Ład.

 

Startujący w przetargu wykonawcy wycenili koszt inwestycji na sumę ponad 3,8 mln zł, co przekroczyło zabezpieczony w budżecie miasta limit. Radni wyrazili zgodę na zwiększenie puli środków o 480 tys. zł, dzięki czemu możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą – firmą Bruktim Usługi Budowlano–Projektowe z Ostrołęki.

Przebudowa obejmie 0,7 km odcinek ulicy Świerczewo i zakłada budowę siedmiometrowej jezdni asfaltowej, zatok postojowych i zjazdów, przebudowę skrzyżowań i kolidujących urządzeń energetycznych, a także obustronny, dwumetrowy chodnik, przejścia dla pieszych z azylami i jedno wyniesione oraz doświetlenie skrzyżowań. Dodatkowo zostaną doświetlone przejścia dla pieszych, rozbudowane oświetlenie uliczne i kanalizacja deszczowa, która od lat jest w bardzo kiepskim stanie. W sąsiedztwie ulicy i mieszczących się tam przychodni zdrowia – na działce, gdzie przez lata straszył zrujnowany dom – powstanie zatoka postojowa dla samochodów, której sąsiedztwo zostanie zagospodarowane zielenią.

 

W szczegółach inwestycja obejmuje swym zakresem:

 1. ciąg główny ul. Świerczewo (od drogi krajowej nr 57 do ul. Mostowej) o długości 616,55 m;
 2. przebudowę skrzyżowania ulic Świerczewo-Osiedlowa z korektą geometrii wlotu ul. Osiedlowej na długości 89 m;
 3. budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Świerczewo-Ogrodowa, z korektą geometrii wylotu w ul. Ogrodową na długości 49,85 m.

 

Długość całkowita przebudowanej ulicy wyniesie 755,40 m.

 

Rozbudowa ul. Świerczewo będzie polegała na:

 1. przebudowaniu jezdni z dostosowaniem pasów ruchu  do normatywnej szerokości;
 2. przebudowaniu kolizyjnych skrzyżowań z ulicami Osiedlową i Ogrodową;
 3. przebudowie i poszerzeniu obustronnych chodników do normatywnej szerokości ≥ 2 m na odcinku 755,4 m;
 4. wzmocnieniu konstrukcji chodnika na odcinku dopuszczonym do parkowania;
 5. przebudowaniu zjazdów;
 6. wybudowaniu fragmentów kanalizacji deszczowej z włączeniem do istniejącego kanału deszczowego;
 7. wybudowaniu zatok postojowych (w tym na działce po rozebranym, drewnianym domu);
 8. wybudowaniu wyniesionego przejścia dla pieszych, w miejscu włączenia do ul. Świerczewo osiedlowego pasażu dla pieszych (przejście w kierunku Stokrotki) z punktowymi najezdniowymi, aktywnymi, solarnymi elementami odblaskowymi wpuszczonymi w jezdnię;
 9. wybudowaniu oświetlenia ulicznego, z doświetleniem skrzyżowań i przejść dla pieszych;
 10. urządzeniu trawników;
 11. wykonaniu oznakowania pionowego i poziomego z montażem urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pieszych (aktywne elementy odblaskowe oraz wygrodzenia barierami chodnikowymi);
 12. przebudowie odcinków linii energetycznych linii średniego i niskiego napięcia, kolidujących z projektowanym układem drogowym.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mistrz
Mistrz
2 lat temu

Zmieni się nie do poznania . Wspaniale.

Benek
Benek
2 lat temu

Ale ruch w interesie. Do wyborów tyle zrobią że nie naliczymy tych sukcesów.

.....
.....
2 lat temu

Rondo to powinno powstać na skrzyżowaniu ulic Świerczewo- zawodzie bo tam jest bardzo ciężko przejechać.