Radni zagłosowali przeciw zwiększeniu kwoty na remont MDK-u

Dziś, 13 października w Urzędzie Miejskim w Przasnyszu odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Związana była z przetargiem na Miejski Dom Kultury.

 

Przypomnijmy, że do remontu przasnyskiego domu kultury zgłosiło się sześciu oferentów. Najniższa oferta opiewała na prawie 16 mln zł i przekraczała zaplanowaną przez miasto kwotę o 2,5 mln zł. By móc rozstrzygnąć przetarg burmistrz Łukasz Chrostowski zwołał radnych i zwrócił się do nich z prośbą o zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. – Moja prośba jest taka, by tak zabezpieczyć budżet, by móc rozstrzygnąć przetarg – stwierdził.

Na prośbę burmistrza szybko zareagował radny Arkadiusz Chmielik. Przedstawił swoje wątpliwości co do podejmowania takiej decyzji.

– Oczywiście ta placówka jest bardzo potrzebna i wymaga interwencji, natomiast ja mam sporo wątpliwości. Nie poznaliśmy do tej pory dokładnego schematu finansowania tej inwestycji. Nie wiemy skąd te środki miałyby pochodzić. Wiemy o 4 mln złotych, które zostały miastu zapewnione przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, ale co z resztą. Skąd chcemy wziąć pieniądze na realizację tej inwestycji – pytał i dodał, że sam obawia się, że tak kosztowny remont zablokuje wszystkie inne inwestycje w mieście.

 

– Wiele inwestycji jest przesuwanych na kolejne lata. W mojej ocenie na siłę, desperacko, po to, by dołożyć do remontu MDK-u. Może zatem czas powiedzieć, które inwestycje nie zostaną wykonane. Zablokujemy też na lata możliwość starania się o różne środki unijne, bo nie będziemy mieli pieniędzy na wkład własny, który jest nieodzownym elementem środków publicznych. Popatrzmy trochę dalej, bo te decyzje zaważyć mogą nad tym jak Przasnysz będzie wyglądał za 10 lat – komentował i zwrócił się do radnych o rezygnację z postępowania przetargowego.

– Wystąpmy do marszałka o aneksowanie umowy, by można było ze środków skorzystać w przyszłym roku i aplikować w kolejnym naborze programu Polski Ład – dodał.

Na wątpliwości radnego odpowiadał wiceburmistrz Łukasz Machałowski, który stwierdził, że remont MDK-u jest wyzwaniem, ceny rosną i za chwilę ten może okazać się jeszcze droższy. Dodał także, że miasto stara się o środki z Nowego Ładu na inne inwestycje, właśnie po to, by te mogłyby być realizowane niezależnie od kosztownego remontu domu kultury. – Zróbmy Miejski Dom Kultury i idźmy dalej – zaapelował.

Wiceburmistrza poparł radny Sławomir Czaplicki, który dodał, że miasto nie realizując przetargu może stracić dofinansowanie od marszałka, zaś jego zdaniem ceny remontów będą za chwilę jeszcze większe. Złożył również wniosek o zakończenie dyskusji i głosowanie.

 

Ostatecznie radni zagłosowali przeciwko (7 głosów „przeciw” przy 6  „za”) zmianom w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a tym samym przeciwko zwiększaniu środków na remont Miejskiego Domu Kultury.

–  Ja jestem za remontem MDK-u, ale nie ze środków własnych i za realizowaniem tego remontu etapami – skwitował po głosowaniu radny Jarosław Włodarczyk. Zwrócił również uwagę na dużą liczbę pytań przesłanych od potencjalnych oferentów. – Znam takie sytuacje. Przy tylu wątpliwościach, za chwilę okazałoby się, że inwestycja urośnie z 16 do 20 mln złotych.

 

ren

guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu

Przesunięcie środków, czyli jaka ulica by nie była zrobiona? Na miód, na głupie imprezki jest kasa. Co z esportem ?

Kamil
Kamil
8 dni temu

Przeraża krótkowzroczność naszej władzy

Xyz
Xyz
8 dni temu

Może zatem czas pomyśleć o zmianie władz Przasnysza w przyszłych wyborach? Szanowny Panie Machałowski może warto pomyśleć czemu tak ceny strasznie rosną w budowlance ( dużo bardziej jak w innych dziedzinach), warto się cofnąć do roku 2007 kiedy to były łatwo dostępne kredyty wtedy we frankach, co bardzo nakręciło rynek nieruchomości a co za tym idzie ceny w Budowlance. Teraz jest ta sama sytuacja z niskim oprocentowaniem kredytów co nam to wszystko nakręca, za jakiś czas znów to się zmieni (już oprocentowanie kredytów wzrasta,) Desperacko się skupiać na jedenej inwestycji to głupota. Zbyt duże ryzyko że przez następną lata nie… Czytaj więcej »

Pędziwiatr
Pędziwiatr
8 dni temu
odpowiada  Xyz

Kredyty we frankach nie maja nic wspólnego z cenami a polityka ,,żądu” czyli mocodawców tej koalicji…

xyz
xyz
7 dni temu
odpowiada  Pędziwiatr

uważasz że kredyty nie miały nic wspólnego z cenami w budowlance w 2007? to trochę pomyśl czemu teraz ceny w budowlance wzrosły o 50 % a nie o 10% jak w innych branżach. Łatwo dostepny kredyt = zapotrzebowanie np na mieszkanie = wzrost cen materiałów + inflacja we wszystkich branżach. Trudniej dostępne kredyty = mniejsza zakup mieszkań= mniejsze inwestycje dewoloperów = spadek cen materiałów…. Identyczna sytuacja się dzieje teraz co w 2007 roku, PRZECZEKAĆ, nie ma co sie skupiać i pchać w jedną inwestycję a poźniej przez kilka lat nieprowadzić żadnych nowych inwestycji albo jakies drobne Tym bardziej że wyremontujemy… Czytaj więcej »

Arek
Arek
8 dni temu

Czyli nie zrobią MDKu… Chociaż to w sumie jakby zaczęli i się okazało, że ruiny się sypią, to ten remont by mógł kosztować nie 16, a 32 miliony. Może lepiej postawić nowy budynek, a z tego zrobić… Muzeum PRL? „Ruiny” do zwiedzania?

Krzysztof
Krzysztof
7 dni temu
odpowiada  Arek

To nie jest obiekt wybudowany w PRL.

Gree
Gree
7 dni temu
odpowiada  Krzysztof

Ale klimatem pasuje

White hors
White hors
8 dni temu

Jednak Zenek miał rację żeby tej budy nie ruszać. Dużo taniej jest postawić nowy obiekt niż reanimować trupa. Dzięki nowemu staroście plany na kino z salą koncertową przepadły i to jest myślę podsumowanie jego dokonań.

Zenek
Zenek
7 dni temu
odpowiada  White hors

A nie mówiłem, już wtedy cały ten plan rewitalizacji śmierdział trupem.
Myśleli że dostali 4 bańki dotacji to mogą wszystko ale życie zweryfikowało ich bezmyślność i pazerność. Bardzo dobrze ze żaden oferent nie złożył odpowiedniej kwoty w przetargu bo robić po kosztach to nikt nie chce i nie będzie a MDK jak śmierdzi brudem i stechlizną tak dalej będzie śmierdział bo nic się w tej kwestii nie zmieni.

stasiek
stasiek
7 dni temu

mieszkaniec brawo obiecuje ulice zrobić a tylko dziury łata mus coś wziąci do kieszń pan burmistrz łukasz podaj się do demisi bo to wtyd z ta kiego burmistrza zacznij studniowaci od nowa bo dziecko na burmistrz dali

Tolek
Tolek
7 dni temu

Dlaczego to rządzenie miasteczkiem tak kuleje? Gdyby nie czujność rady miasta, to wszystko by runęło w diabły. Jest jeszcze chwila czasu żeby rozejrzeć się za odpowiednimi kandydatami i poprosić aby zechcieli wziąć udział w wyborach. Tylko nie wojskowych jak gdzieś czytałem, którzy mają wielkie ambicje władzy oni porostu się nie nadają (doświadczenie historyczne Przasnysza). Nie wystarczy chcieć, trzeba coś umieć i takich ludzi szukajmy. Jeśli znów źle wybierzemy to już tylko zostanie się spakować i emigracja. Radni pilnujcie tej kiepskiej władzy i blokujcie niemądre ich pomysły.

Waldemar
Waldemar
7 dni temu

Jak by na te sprawę nie patrzeć, Przasnysz z zrujnowanym Domem Kultury będzie wyglądał fatalnie. Moim zdaniem, liczenie na spadek cen w budownictwie może być złudne.

Konował
Konował
4 dni temu

Nareszcie głos rozsądku. Gratuluję radnym tak trzymać

Stasiek
Stasiek
1 dzień temu

Na zawodzie kasę maja żeby docieplić ale kultura niech z netfiksa się uczą te urzędy to patola wiec wspierają swoich wyborców a ci co pracują i płaca podatki dokrecaja urzędy super