Przasnysz zwalnia gastronomię z opłaty koncesyjnej za alkohol. Ciechanów zachęca gastronomię do otwarcia.

Miasto Przasnysz pójdzie w ślady Ciechanowa i udzieli wsparcia przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku rządowych ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwalniając ich z opłat „kapslowych”. Prezydent Krzysztof Kosiński idzie jeszcze dalej, obiecując ciechanowskim przedsiębiorcom wsparcie w starciach z sanepidem.

 

Branża gastronomiczna jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań rządu, prowadzonych pod pretekstem walki z wirusem. Przedsiębiorcy i pracownicy robią co mogą, aby ograniczyć straty i utrzymać miejsca pracy.

Choć wielomilionowa pomoc w ramach tarczy antykryzysowej popłynęła od rządu do handlowych gigantów – m.in. Ikei, Auchan, Żabki i Biedronki, polscy mali przedsiębiorcy, którzy zetknęli się z restrykcjami, na taką hojność nie mogą liczyć. Jakby tego było mało, restauratorzy cały czas obciążeni są opłatami za koncesje alkoholowe, podczas gdy nie mogą go sprzedawać, bo ich lokale są zamknięte. To nie tylko niedorzeczne, ale i nieuczciwe.

Kiedy w styczniu 2021 r. pisaliśmy o obowiązku wnoszenia opłat koncesyjnych przez przasnyską gastronomię, zwróciliśmy się do burmistrza Łukasza Chrostowskiego z prośbą o informację, czy lokale świadczące usługi konsumpcji alkoholu na miejscu mogą liczyć na zwolnienia z opłat. Z odpowiedzi włodarza wynikało, że wymagałoby to odgórnej decyzji Sejmu RP i przyjęcia ustawy np. w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych, dlatego ulgi nie są możliwe.

 

Pisaliśmy o tym tu:

https://www.infoprzasnysz.com/przasnysz-restauratorzy-placza-i-placa-choc-nie-prowadza-sprzedazy-alkoholu-ponosza-oplaty-za-koncesje/

 

Burmistrz zmienił zdanie bezpośrednio po tym, jak nasi sąsiedzi zwolnili od opłat swoich restauratorów

Tymczasem już 1 lutego 2021 r. sposób na rozwiązanie „kapslowego” problemu znalazł Ciechanów, zwalniając lokale z obowiązku wniesienia pierwszej raty opłaty. Kilka dni później, w ślady prezydenta Krzysztofa Kosińskiego poszedł nasz włodarz, przedkładając radnym uchwałę o podobnym do ciechanowskiego brzmieniu.

W uchwale Rady Miasta Przasnysz z dnia 9 lutego 2021 r. w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należnej w 2021 r. czytamy: „Zwalnia się przedsiębiorców z obowiązku wniesienia drugiej raty opłaty z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, wymagalnej do dnia 31 maja 2021 r. Przyznaje się zwrot w wysokości 1/3 części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. wnieśli jednorazowo opłatę za 2021 rok”. Uchwała zapadła przy 13 głosach poparcia oraz jednym wstrzymującym (Jan Ćwiek) i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Co ciekawe, w uzasadnieniu uchwały urząd miasta powołuje się na możliwość wynikającą z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, według której samorząd może w drodze uchwały zwolnić z opłat przedsiębiorców, prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu.

Jeszcze w styczniu 2021 r. burmistrz Łukasz Chrostowski możliwości skorzystania z zapisów ubiegłorocznej ustawy nie widział, natomiast kiedy firmom pomógł Ciechanów, włodarz Przasnysza prędko zmienił zdanie.

 

Krzysztof Kosiński będzie wspierał przedsiębiorców w otwieraniu lokali

Prezydent Ciechanowa podjął również inne działania, zachęcając przedsiębiorców do otwierania lokali gastronomicznych pomimo rządowych ograniczeń i obiecuje pomoc w starciach z sanepidem.

– Jak patrzy się na te nakazy i zakazy związane z pandemią, to one są nielogiczne. Nie zarażamy się w kościołach, nie zarażamy się w supermarketach. Raz się zarażamy w galeriach handlowych, raz się nie zarażamy w galeriach handlowych, a już na pewno się zarażamy w restauracjach, bo są cały czas zamknięte – powiedział prezydent Ciechanowa na antenie lokalnego Radia Rekord, zachęcając restauratorów, by otwierali swoje lokale pomimo rządowych zakazów.

Krzysztof Kosiński, wygrawszy sądowy spór z sanepidem, który ukarał miasto grzywną 30 tys. zł za „koncertowanie pod blokami”, poszedł  jeszcze dalej. 15 lutego 2021 r. skierował do sanepidu pismo wzywając instytucję wykorzystywaną pod pozorem walki z pandemią do gnębienia przedsiębiorców, do zaprzestania łamania Konstytucji RP.

Prezydent Ciechanowa zapowiada także wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Najwyższej Izby Kontroli. Ponadto prowadzi analizę pod kątem możliwości oskarżenia urzędników sanepidu o utrudnianie lub uniemożliwianie Polakom prowadzenia działalności gospodarczej.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Radny Ćwiek jak zawsze oryginalny. Ale nie słyszałem, żeby zasłynął czymś błyskotliwym. Za to głupotą popisuje się co chwilę.

Konowal
Konowal
3 lat temu

Ciekawe ilu z tych zwolnionych z opłaty za koncesje zatrudniało Pracowników na czarno?
Tych co na czarno zatrudniali to bym nie zwalniał z opłaty.
Ktoś to sprawdzał?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Konowal

Od wyłapywania zatrudniających na czarno mamy chyba w tym kraju odpowiednie instytucje opłacane z naszych podatków, prawda?