Przasnysz. Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci [FOTO]

16 października w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyło się spotkanie w ramach Retrospektyw Festiwalu Filmowego NNW, organizowanego przez Arkadiusza Gołębiewskiego.

 

Podczas uroczystej gali zostały wręczone „Sygnety Niepodległości” i „Drzwi do wolności” – wyróżnienia dla świadków historii, bohaterów walki o wolność i tych, którzy nie bali się tej walki wspierać. W wydarzeniu wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

„Sygnety Niepodległości” otrzymali: Zakon Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza – więzione w niemieckim obozie Soldau, udzielały pomocy partyzantom, Jerzy Miączyński, ps. Bohun, Szary – poległ w 1951 roku w Kadzielni oraz jego brat Włodzimierz Miączyński „Szary”, zamordowany w 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej, Bronisław Gniazdowski, ps. Mazur – poległ z „Rojem” w Szyszkach w 1950 roku, komendant Edward Dobrzyński, ps. Orzyc, Żubr – żołnierz AK, ROAK, WiN, NZW, poległ w 1949 w Gostkowie.

Nagrodą „Drzwi do wolności” zostali uhonorowani: ppor. Teresa Cichowska ps. Drzazga z domu Kołakowska – więziona przez 6 lat za pomoc żołnierzom NZW, Anastazy Pszczółkowski – 2 lata więzienia za ukrywanie patrolu „Kaźmierczuka”, Lucjan Majkowski – więziony przez Niemców, za pomoc NZW skazany na 10 lat więzienia, Józef Keczmerski – skazany w 1949 roku na 6 lat więzienia za ukrywanie broni i pomoc żołnierzom NZW, Tomasz Budny – żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego, AK i NZW, skazany w 1951 roku na 8 lat, por. Stanisław Budny, ps. Komar – aresztowany z bratem, Paweł i Rozalia Sosnowscy, Aleksander Sosnowski – sołtys Kadzielni, skazany w 1951 roku, odbył 3 lata więzienia za współpracę z „Kaźmierczukiem”.

 

W czasie przasnyskich retrospektyw odbył się specjalny pokaz film „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, najlepszego film dokumentalnego tegorocznego Festiwalu NNW, nagrodzonego Złotym Opornikiem. Zostały wyświetlone także dokumenty „Sny stracone, sny odzyskane”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba” i „Polska sztuka bohaterów”, których twórcą jest Arkadiusz Gołębiewski oraz „VI Brygada pani Komendant” w reżyserii Wojciecha Królikowskiego.

Zanim rozpoczęły się w Przasnyszu pokazy filmów i uhonorowania bohaterów, w pobliskim Pawłowie Kościelnym odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca tragiczną śmierć żołnierzy Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” z ostatniego patrolu chorążego Stanisława Kakowskiego ps.” Kaźmierczuk”.

W uroczystościach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, żołnierze, rodziny ofiar jak również przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Instytut Pamięci Narodowej wspiera od lat Festiwal NNW, był partnerem instytucjonalnym tegorocznej XIII edycji.

 

 

ren

Źródło IPN
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Drive
Drive
2 lat temu

Proszę nie zapominać również o silnym ruchu oporu w gm . Jednorożec.

Gustlik
Gustlik
2 lat temu
Reply to  Drive

O sobie mówisz?