W dniu 24 listopada 2020 r. podczas XXXIII Sesji Rady Miejskiej w Przasnyszu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ks. Stanisława Czaplińskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia był prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Piotr Kaszubowski. Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski widząc ogromną zasadność tej inicjatywy dołożył wszelkich starań, aby odbyło się to jak najszybciej.
Postać Zasłużonego dla Miasta Przasnysza księdza zaprezentowali przedstawiciele Rady Dziedzictwa Regionalnego: dr Piotr Kaszubowski oraz dr Waldemar Krzyżewski
Przypomnijmy postać ks. Stanisława Czaplińskiego biografią, którą napisał Piotr Kaszubowski.
Ksiądz Czapliński (1820-1914) przez 67 lat był proboszczem parafii Bogate (1846-1977) i Przasnysz. To temu, niezwykle zasłużonemu kapłanowi przasnyska fara zawdzięcza swój obecny wygląd (ostatnie remonty i przebudowy zakończyły się w 1890 r.). Za jego rządów parafią przasnyską została wystawiona figura św. Rocha (1894). To on w 1907 r. sprowadził do Przasnysza siostry szarytki, by opiekowały się przasnyskim szpitalem. To dzięki niemu szpital na Świerczewie przez kilkadziesiąt lat nosił imię św. Stanisława Kostki. To on w 1900 r. poświęcił kościół w Rostkowie. Nie mógł się go nachwalić Bolesław Prus w swoich „Kartkach z podróży”.
Ks. Czapliński był autorem dwóch artykułów o historii Przasnysza, zamieszczonych w roczniku statystycznym Leontiewa oraz w czasopiśmie „Kronika Rodzinna”, a także pracy O czci Najświętszej Marii Panny w parafii przasnyskiej (1904). To dzięki niemu kronika klasztoru bernardynów, odnaleziona w zaułku klasztornym oraz zawarta w niej legenda o młynarzu trafiła do obiegu naukowego. Ks. Czapliński był również autorem artykułów zamieszczanych w prasie kościelnej. Zorganizował w parafii, najpierw bogackiej, potem przasnyskiej, znakomity chór. Sam grał na kilku instrumentach, a nawet komponował.
Był wielokrotnie wyróżniany przez władzę kościelną. W 1884 otrzymał godność kanonika honorowego kolegiaty pułtuskiej, a w 1888 został prałatem kapituły płockiej. Przez sześć lat (1892-1898) był delegatem tejże kapituły w kolegium duchownym w Petersburgu. Otrzymał Order św. Stanisława IV klasy (1898) i Order św. Włodzimierza III klasy (1901).
W 1908 r. został uwolniony od obowiązków dziekana (został nim proboszcz Bogatego, ks. Ignacy Dzierżanowski). W 1911 r. zarządcą parafii przasnyskiej został ks. Józef Piekut. Formalnie proboszczem pozostawał nadal ks. Czapliński, któremu pozostawiono pensję i mieszkanie i który w 1913 r. obchodził jubileusz 70-lecia kapłaństwa. Przebywając czasowo w Warszawie, zapadł na zdrowiu. Zmarł po kilkutygodniowej chorobie 31 stycznia 1914 r. w wieku 93 lat. Pochowany został na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.
Chyba tabliczkę. Dużo więcej wejdzie na ścianę.
Mają pole do popisu. Ściana duża a do chrztu polski jest w czym wybierać.
Upamiętnić koniecznie legendarnego Przaśnika a i Piasta Kołodzieja też by można.