Przasnyska policja prowadziła działania NURD z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam

Przasnyscy policjanci prowadzili działania NURD z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam. Dzięki temu mogli nadzorować bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

We wtorek, 26 marca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu i Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzili na terenie miasta działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wykorzystywali do tego mobilny system monitoringu iCam, który rejestruje wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów oraz kierujących pojazdami.

– Kamery śledziły zachowania kierowców na przejściach dla pieszych, w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych. Policjanci podczas kilkugodzinnych działań zdecydowanie reagowali na każde wykroczenie godzące w  bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – informuje mł. asp. Ilona Cichocka, rzecznik prasowy KPP w Przasnyszu.

Funkcjonariusze interweniowali wobec 9 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

– Niestety nie brakowało również nieodpowiedzialnych kierujących. Policjanci ujawnili 8 wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu pieszych. Wszystkie z nich popełnili kierujący pojazdami, większość nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście – dodaje policjantka.

Policja przypomina, że wykroczenia popełniane względem niechronionych uczestników ruchu drogowego są wysoko sankcjonowane, grzywna w drodze mandatu karnego wynosi 1500 złotych, dodatkowo na konto kierowcy wpływa aż 15 punktów karnych.

– Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych – wyjaśnia rzeczniczka.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aaa
Aaa
1 miesiąc temu

Nie lepiej by było dać piesze patrole na ulicę miasta ?

Ish
Ish
1 miesiąc temu

Szkoda, że na nielegalne parkowanie i zastawianie całej szerokości chodnika na niektórych ulicach nikt nie reaguje

mario65
mario65
1 miesiąc temu

Pieszy zatrzyma się w miejscu, samochód, obojętnie z jaką prędkością nie będzie się poruszał, nigdy.

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Czy zgodnie z prawem lawety z kandydatami na radnych blokują po trzy stanowiska na parkingach???

MAD
MAD
1 miesiąc temu

Do pieszych trzeba apelować, że mogą wejść na przejście tylko jeśli żadne auto nie jedzie.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Piesze patrole na ulicach Orlika.Tu się dzieją straszne rzeczy,zwłaszcza w weekend .Nie można bezpiecznie przejść .A policja nasza głucha i ślepa!!!!