Prawnik radzi: Klauzula wykonalności

Stosunkowy częstym problemem okazują się być wyroki wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym zaopatrzone w klauzule wykonalności, chociaż problem może dotyczyć też postępowań innych niż elektroniczne.

                Chodzi o sytuację, gdy dowiadujemy się, że toczyło się postępowanie sądowe i zapadło niekorzystne dla nas orzeczenie dopiero z postanowień wydanych przez organ egzekucyjny (np. Komornika Sądowego), a dotyczących zajęcia naszego majątku.

                Sytuacje wywołujące powstanie tytułu wykonawczego bywają różne. Czasami są to pomyłki, gdzie jednego Jana Kowalskiego myli się z innym Janem Kowalskim. Czasami jest to wynik przestępstwa, np. w sytuacji gdy ktoś podając się za nas podrobił podpis na umowie kredytowej. Innym razem wierzyciel skierował sprawę do egzekucji pomimo, że dług został spłacony.

                Nie mniej zawsze gdy nie zgadzamy się z podstawą egzekucji należy podjąć szybkie działania. Najczęstszym błędem jest opieranie się na informacjach uzyskanych od organu egzekucyjnego lub policji. Należy mieć na uwadze, że policja nie jest powołana do badania słuszności postępowań cywilnoprawnych i ten kierunek kontaktu należy zachować sobie do czasu, aż wyjaśni się powód wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Nawet jeśli naszym zdaniem egzekucja oparta jest na wcześniejszym przestępstwie, to samo postępowanie karne nie wstrzyma egzekucji!

Z kolei organ egzekucyjny nie jest umocowany do udzielania porad prawnych mających na celu unieszkodliwienie egzekucji, którą prowadzi, i za którą (interpunkcja) wierzyciel (czyli nasz przeciwnik) zapłacił.

Innym częstym problemem jest brak jakiejkolwiek reakcji, w myśl zasady, że samo się wyjaśni. Nic bardziej mylnego.

W zależności od sytuacji będą przysługiwać nam inne narzędzia do zatrzymania egzekucji i wzruszenia jej podstawy. Ich skuteczność zależy jednak od szybkości działania. Czasem jest to tylko tydzień od dowiedzenia się o egzekucji. W przypadku upływu tych terminów nawet najbardziej niesprawiedliwa egzekucja będzie miała oparcie w prawie, a winnym temu będzie dłużnik, który nie zareagował w porę.


adw. Kamil Skwiot


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
10 lat temu

CO mam wtedy zrobić ,gdzie się odwoływać? Tak tłumaczą prawnicy żeby nic nie było wiadomo —-==- CHORE PAŃSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!