Powstanie fundusz kompensujący negatywne działanie szczepień przeciw COVID-19. Od 10 tys. do 100 tys. zł.

W umowie zawartej przez Komisję Europejską z producentami szczepionki przeciw COVID-19 znalazły się klauzule o zwolnieniu od odpowiedzialności cywilnej koncernów medycznych za ewentualne niekorzystne działania ich produktów. Rodzi to uzasadnione pytania, kto i na jakich warunkach może ponosić odpowiedzialność cywilną za niepożądane efekty szczepień. Ministerstwo Zdrowia dało odpowiedź.

 

– Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień. Gwarantem odpowiedzialności cywilnej jest państwo – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślił polityk, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta.

„Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni. Wysokość świadczenia kompensacyjnego, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. W zależności od długości okresu leczenia” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
3 lat temu

Rodzi to uzasadnione pytanie skąd fundusz będzie miał pieniądze? 🙂

Syn Zenka
Syn Zenka
3 lat temu
Reply to  Tomek

Nie wiem czy śmiać się czy płakać?

Brachu
Brachu
3 lat temu
Reply to  Tomek

no oczywiście z NASZYCH podatków. nie dosć że za nasze kupiono 'szczepionki; to za skutki sami zapłacimy.