Polskie mięso z Hiszpanii i belgijskie z Polski – połowa partii skontrolowanego mięsa z nieprawidłowym oznaczeniem

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ostatnim czasie sprawdziła jakość handlową mięsa wieprzowego i drobiowego wprowadzanego do obrotu luzem. Pod lupę wzięto m.in. odpowiednie oznakowanie produktów. Jakie są wyniki inspekcji?

 

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową mięsa wieprzowego i drobiowego w elementach, wprowadzanego do obrotu luzem w 16 sklepach.

Badania laboratoryjne przeprowadzono w zakresie oznaczenia poziomu enzymu HADH w mięsie drobiowym, który świadczy o jego wcześniejszym mrożeniu. Objęto nimi 12 partii mięsa drobiowego, z czego 1 zakwestionowano (8,3%).

 

Nieprawidłowe oznakowanie niemal połowy badanych partii mięsa

Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 179 partii mięsa, z czego w 82 stwierdzono nieprawidłowości (45,8%). Dotyczyły one m.in.:

  • Braku wskazania państwa lub miejsca pochodzenia wraz z grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia.
  • Braku grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia.
  • Niewłaściwej deklaracji pochodzenia, np. podano informację „kraj pochodzenia: Hiszpania” dla mięsa pochodzącego z Polski, wskazano „Miejsce chowu: Węgry, Miejsce uboju: Węgry” wraz z flagą Węgier na mięsie pochodzącym z chowu i uboju w Polsce, podano informację „Kraj pochodzenia: Polska”, podczas gdy na etykiecie umieszczonej na opakowaniu zbiorczym zadeklarowano „Miejsce chowu: Belgia, Miejsce uboju: Belgia”.
  • Umieszczenia informacji „Produkt polski” dla mięsa pochodzącego z Belgii.
  • Braku wskazania gatunku mięsa.
  • Braku informacji o klasie jakości handlowej mięsa drobiowego.
  • Podania informacji „własny rozbiór”, podczas gdy mięso zostało zakupione od dostawców w gotowych elementach.

 

ren

Źródło IJHARS
Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Bo prawdziwego polskiego mięsa wieprzowego jest tyle co kot napłakał więc większość tego mięsa które kupujecie w sieciach handlowych musi być z zagranicy i to niekoniecznie swierze… Smacznego…