Polski Ład kosztem samorządów – ile mogą stracić gminy w powiecie przasnyskim?

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich uruchomiły stronę internetową, na której szacują rozmiar strat samorządów w 2022 roku. Straty mają być spowodowane wprowadzeniem przez partię rządzącą Polskiego Ładu.

 

– W nadchodzącej dekadzie samorządy stracą na „Polskim Ładzie” 145 mld złotych. Tak wynika z oceny skutków projektu ustawy o PIT i CIT, stanowiącej część rządowego planu. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld – zauważają samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.

 

Na planowanych zmianach stracić mają zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT.  Na utworzonej przez ZMP i UMP stronie mowa jest o stratach ponoszonych każdego roku, co ma oznaczać, według twórców raportu mniej pieniędzy na inwestycje, ale też na działalność bieżącą miast, edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Rząd zapowiada, że zrekompensuje samorządom ten ubytek. Wiceminister finansów Jan Sarnowski stwierdził, że realny skutek będzie kilkukrotnie mniejszy, co zapewnić ma reforma zasad finansowania, którą przygotowuje Ministerstwo Finansów.

My sprawdziliśmy ile według Związku Miast Polskich na Polskim Ładzie mogą stracić gminy naszego powiatu (Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021).

 

  • Miasto Przasnysz straci 4 mln 819 tys. 875 zł
  • Miasto i Gmina Chorzele – 1 mln 245 tys. 803 zł
  • Gmina Przasnysz – 945 tys. 725 zł
  • Gmina Czernice Borowe – 401 tys. 872 zł
  • Gmina Krzynowłoga Mała – 471 449 zł
  • Gmina Jednorożec – 720 tys. 176 zł
  • Gmina Krasne – 479 tys. 889 zł

 

 

ren

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
1 miesiąc temu

“według twórców raportu mniej pieniędzy na inwestycje, ale też na działalność bieżącą miast, edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę”.
Inwestycji nie widać – no chyba że kamery w miejscach wiadomych i białe rowery, transportu miejskiego nie ma, edukacja.. wiadomo kto został dyrektorem dwójki?, Usługi komunalne są, ale i tak drożeją. Kultura ponoć była.
W sumie niech zabierają ta kasę, może lepiej zagospodarują.

Artur
Artur
1 miesiąc temu

Te pieniądze trafią do ludzi, którzy lepiej je zagospodarują niż samorządowcy…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Artur

No jasne. Suski, Sasin, Morawiecki, Dworczyk. Świetna paczka do wydawania kasy. Nie rób sobie jaj człowieku. Zobacz, co się dzieje. W Ostrołęce miliard wywalony w błoto. Lotnisko, Izera- nierealne projekty, w których chodzi tylko o wyciąganie kasy.

Radek
Radek
1 miesiąc temu

Haahahahahahaha…..hahaha. hahahahaha………..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Radek

A co Cię tak śmieszy, jeśli mogę spytać?

Radek
Radek
1 miesiąc temu

ty!!! hahahahaha…..hahahaha…..