Politechnika Warszawska rozwija skrzydła w Przasnyszu. Klucze do nowo wybudowanego laboratorium odebrane

Politechnika Warszawska odebrała klucze do nowo wybudowanego laboratorium w Ośrodku Badań Lotniczych na lotnisku w Przasnyszu.

 

W skład laboratorium wchodzi nowy budynek laboratoryjny oraz hangar. Wewnątrz budynku planowane jest umieszczenie kilku laboratoriów, pracowni obliczeniowej oraz warsztatu lotniczego. Umożliwi to naukowcom z Politechniki Warszawskiej prowadzenie badań w locie. Planowane jest również udostępnianie zbudowanej infrastruktury badaczom z innych ośrodków, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Zaledwie kilka dni po przekazaniu ośrodka do użytku rozpoczęły się dostawy sprzętu badawczego.

–  Jako pierwszy pojawił się motoszybowiec z napędem elektrycznym PW-X10, dostarczony przez Zakład Szybowcowy z Jeżowa Sudeckiego. PW-X10 został oblatany i przetestowany w locie na początku grudnia 2021. Jest on platformą badawczą, zbudowaną na bazie zupełnie nowej, mocno zmodyfikowanej wersji, znanego i produkowanego seryjnie przez zakład w Jeżowie dwumiejscowego szybowca PW-6U. Ponadto, czynione są starania o pozyskanie dla ośrodka badawczego, dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym AOS-71, co w sumie da „flotę powietrzną”  do badań nad rozwojem napędów elektrycznych w lotnictwie. W najbliższym czasie spodziewane są też dostawy innych statków powietrznych – informuje dr hab. inż. Robert Głębocki, profesor Politechniki Warszawskiej, kierownik Zakładu Mechaniki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

 

– Z kolei firma ODIUT AUTOMEX z Gdańska dostarczyła naziemne stanowisko badawcze napędów hybrydowych, co pozwala na prowadzenie badań nad napędami hybrydowymi, które obecnie wydają się być najbardziej perspektywicznym rodzajem napędu dla przyszłych statków powietrznych. I – być może – przyszłością przemysłu lotniczego. To ważne badania, gdyż wiadomo, że ochrona klimatu wymagać będzie znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych, również w lotnictwie. Taka redukcja nie jest osiągalna dla klasycznych napędów spalinowych, zarówno turbinowych jak i tłokowych, w związku z tym trwają intensywne prace nad wykorzystaniem silników elektrycznych do napędu samolotów – mówi naszej redakcji.

– Niestety, na razie to tylko teoria. Napędy hybrydowe są znacznie bardziej skomplikowane od klasycznych, więc wiele rzeczy trzeba sprawdzić w praktyce, żeby móc stwierdzić, że cel faktycznie został osiągnięty – dodaje.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przez najbliższe kilkanaście miesięcy będą właśnie w Przasnyszu wykorzystywać naziemne stanowisko do badań napędów hybrydowych, by weryfikować założenia teoretyczne oraz ich praktyczne zastosowania.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
2 lat temu

ludzie
Zrobta jakis tor motocrosowy w okolicy czy chocby na quady
albo cus
w.jednoslad.pl/tory-motocrossowe-i-nie-tylko-w-polsce-gdzie-jezdzic/
Bo w okolicy jak siegnac okiem ni ma nic

Mati*
Mati*
2 lat temu
Reply to  Edek

Nie ma problemu, daje mi Pan działkę w dogodnej okolicy za darmo na własność i coś ogarnę 😄

Edek
Edek
2 lat temu
Reply to  Mati*

No i zwuj , nie to nie. Toru motocrossowego nie, strzelnicy lub strzelnic nie, basenu ni ma , ale moze bedzie, kolei ni ma ale ma byc tyle ze bez mostow i dworcow, wszystko w projektach i wizjach z cienkiego powietrza To miasto wymrze jak dinozaury i mamuty zanim tam cokolwiek sie zdarzy. Ze swej strony Mati* juz biore kase i ide inwestowac ….wybieram w najciekawsze miesce na swiecie czyli Przasnysz. a brzydkie (oprocz rynku i Kosciolow) ….Tylko Zabki kolo Warszawy brzydsze i bardziej haotyczne.. Cos najpierw musicie sie zgrac i zrobic bo gusik w tym miescie bedzie Taki Człuchów porownywalna… Czytaj więcej »

ORMO
ORMO
2 lat temu
Reply to  Edek

Co to za przychlast?

Edek
Edek
2 lat temu
Reply to  ORMO

a ten dzik gdzie jezdzi? na zwirowni?
ww.youtube.com/watch?v=X9tZAEtlQoo
Can Am Maverick X3 Baja Rally Cross Country PRZASNYSZ Kubiczek Rally Team

wszystko podac na tacy? Moze tam tor na motocross, quady i inne