Policja apeluje – zmień opony na zimowe

Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kierowców decyduje się na ogumienie dostosowane do pory roku. Jazda w okresie zimowym to zdecydowanie większe wyzwanie w porównaniu do lata. Pogarszający się stan dróg, nieustanna wilgoć i niskie temperatury, wystawiają kierowców na ciężką próbę. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać w tym czasie są właśnie odpowiednie opony.

 

KIEDY ZMIENIĆ OPONY NA ZIMOWE?

W warunkach naszego kapryśnego, środkowoeuropejskiego klimatu kierowcy powinni umieć jednoznacznie określić, kiedy zmiana opon na zimowe jest konieczna. Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

 

Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków! Aby w warunkach jesienno-zimowych zminimalizować ryzyko wypadku drogowego, zachęcamy do tego aby dobierać ogumienie odpowiednie do pory roku. Jednak nim to zrobimy, warto również wcześniej dokładnie sprawdzić, czy zeszłoroczny komplet opon zimowych wraz z felgami nadal nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.

 

JAK SPRAWDZIĆ CZY UŻYWANA OPONA NADAJE SIĘ DO UŻYTKU?

Podstawowym elementem, jaki należy skontrolować w przypadku opony jest głębokość bieżnika. Przepisy prawa mówią, że minimalna dozwolona głębokość wynosi 1,6 mm. Tę wartość powinniśmy traktować jedynie orientacyjnie. Trzeba pamiętać, że aby opona zimowa skutecznie spełniała swoją funkcję, jej bieżnik musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy więc pomyśleć o nowym komplecie ogumienia zimowego, dużo wcześniej niż przy granicznych 1,6 mm.

 

Kolejny parametr, który warto skontrolować przez założeniem „zimówek” to ich wiek.
Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń. Datę produkcji opony zapisana jest na jej ściance bocznej i zakodowana w ciągu znaków zaczynających się od skrótu DOT. Cztery ostatnie cyfry tego ciągu to numer tygodnia i rok produkcji danej opony. Nie zapomnijmy również o korekcie ciśnienia powietrza. Nawet najlepiej przechowywane opony po kilku miesiącach składowania będą wymagały dopompowania.

 

Wydział Ruchu Drogowego KWP

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu

Nie stać mnie .jeżdżę na letnich

Wojtek
Wojtek
1 rok temu
Reply to  🙃ktm

Mnie też nie stać poczekamy aż pis da jakąś ulgę na opony zimowe lub jakiś dodatek 100+👏

Boguś
Boguś
1 rok temu
Reply to  Wojtek

Już opony podrożały o ok 20-30%. Z dotacja od socjalistów z pis zaraz 1 opona 16 cali 205/55 będzie po 500zl

🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu
Reply to  Boguś

Za zdrajców z Po nikt nawet nie miał prawa pomarzyć o własnym rowerze a ci dopiero i samochodzie

Boguś
Boguś
1 rok temu
Reply to  🙃ktm

Żartujesz sobie? Prawda. Za pO nowy miejski samochód w salonie np i10 czy kia Picanto był po ok 35 tysiecy a teraz za pis lekko 60. Klasa średnia wtedy Passat ok 70tys teraz 160tys

Boguś
Boguś
1 rok temu

Caloroczne dobrej firmy Pirelli Dunlop lub Goodyear biję na głowę letnie czy zimowe firm budżetowych. Pytanie czy warto na nasze pseudo zimy 2 komplety opon plus płacenie za zmianę 2 razy rok. A panom milicjantom zmieniają z budżetu czyli za MOJE podatki

Bodzio
Bodzio
1 rok temu

pogarszający się stan dróg? Przeciez milicja nigdy nie uznała, że droga była w złym stanie, tylko że kierowca nie dostosował prędkości do warunków! Prawo w Polsce działa tylko w jedną stronę!