Płk dypl. Bogusław Postek o zaangażowaniu 2 ORel w walkę z pandemią.

Żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu walkę z podstępnym i niewidocznym wrogiem – wirusem COVID – 19 prowadzą na wielu frontach. Honorowo oddają krew, wspierają szpital, organizują zbiórki, a wojskowi psycholodzy udzielają pomocy na infolinii dla osób objętych kwarantanną.

 

Bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa, dlatego żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego jak i całe Wojsko Polskie podejmują szeroko zakrojone działania. W tej chwili Wojsko Polskie zaangażowane jest w kilkanaście obszarów pomocy w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemii spowodowanej wirusem COVID-19. Według danych na dzień 09.04.2020 r. do walki z koronawirusem włączonych zostało blisko 9.300 żołnierzy i prawie 1.300 jednostek sprzętowych.

 

Żołnierze Ośrodka skupiają swoje działania na zwalczaniu, zapobieganiu i opóźnianiu skutków epidemii

Prowadzimy skoordynowane akcje honorowego oddawania krwi, podczas których tylko od połowy marca udało nam się oddać blisko 30 litrów tego najcenniejszego daru. Na tym jednak nie poprzestajemy, w najbliższym czasie planowana jest kolejna akcja, w której udział wezmą żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej – mówi dowódca jednostki wojskowej w Przasnyszu płk dypl. Bogusław Postek.

Jak dodaje, przasnyscy żołnierze realizują także wsparcie dla szpitala im. dr Wojciecha Oczko w Przasnyszu m.in. poprzez pomoc w transporcie środków ochrony indywidualnej. Ponadto w ramach zorganizowanej dobrowolnej zbiórki wśród żołnierzy i pracowników  jednostki zakupiono i przekazano sprzęt komputerowy do nowo utworzonego Oddziału Obserwacyjnego na potrzeby izolowania pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Psycholodzy z naszego Ośrodka wspierają funkcjonowanie infolinii z pomocą psychologiczną dla osób objętych kwarantanną, a także szkolimy żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym oraz z kwalifikacjami KPP, którzy w ramach potrzeby mogą zostać użyci do ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Utrzymujemy w gotowości siły środki w celu wsparcia medycznych służb cywilnych, pomagamy również osobom starszym i objętym kwarantanną i prowadzimy działalność profilaktyczną wśród mieszkańców naszego regionu. Tuż po świętach wraz z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Przasnyszu ruszamy z akcją informacyjną, podczas której na terenie miasta Przasnysza rozdawać będziemy ulotki z wytycznymi m.in. jak postępować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną – mówi dowódca.

 

2 tony żywności od żołnierzy dla ubogich

W tym trudnym dla wszystkich okresie przasnyscy żołnierze nie zapominają również o osobach chorych i najbiedniejszych.

Poleciłem zorganizować dobrowolną świąteczną zbiórkę żywności pośród żołnierzy i pracowników Ośrodka, w celu wsparcia osób najbardziej potrzebujących z naszego regionu. Akcja ta spotkała się z niesamowitym odzewem. Podczas 2 dni zbiórki udało nam się zebrać ponad 2 tony żywności! Zbiórka obejmowała trwałe produkty spożywcze takie jak: kasze, makarony, cukier, mąka, olej, środki czystości, środki do dezynfekcji itp. Osoby objęte naszą pomocą zostały wytypowane po konsultacji z MOPS Przasnysz. Paczki już dzisiaj trafiły do kilkunastu rodzin z naszego regionu. Prowadzimy jednocześnie skoordynowaną akcję wraz z Urzędem Miasta w Przasnyszu, SP ZZOZ w Przasnyszu, Radą Seniorów oraz kilkunastoma wolontariuszami i wolontariuszkami z terenu Przasnysza i okolic, szycia i nieodpłatnego wydawania maseczek dla mieszkańców regionu – informuje płk Bogusław Postek.

Na tym jednak nasi żołnierze nie poprzestają. Obecnie przasnyscy wojskowi są na etapie organizowania kolejnych akcji pomocowych, o których dowiemy się niebawem.

Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, życzę Wszystkim Państwu zdrowia, obfitości na świątecznym stole oraz wiosennego nastroju, by w Państwa sercach i domach zagościł pokój i nadzieja – powiedział  dowódca 2 ORel w Przasnyszu.

Nie hejtujmy, pomagajmy!

 

M. Jabłońska


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
1 rok temu

Walczą jak lwy ?

jot
jot
1 rok temu

Bardzo dziękujemy naszym żołnierzom , zawsze można było na Was liczyć.Tak na marginesie chyba do redakcji, to ostatnie zdanie popsuło smak tak pięknej informacji naszego Pana Dowódcy.Zdrowych Świąt.