Partnerstwo dla transplantacji

Zwiększenie liczby pobieranych narządów oraz ułatwienie transplantacji to główne tematy spotkań Dariusza Piątka, wicewojewody mazowieckiego w szpitalach w Ostrołęce i Makowie Mazowieckim. Cykliczne konsultacje organizowane są w mazowieckich placówkach o niewykorzystanym potencjale dawstwa. W 2010 roku województwo mazowieckie przystąpiło do programu „Partnerstwo dla transplantacji”.

Spotkania w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce oraz Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego i Zamkniętego w Makowie Mazowieckim poświęcono problemom związanym z identyfikacją i pozyskiwaniem potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań, aby zwiększyć liczbę przeszczepianych narządów. W pierwszej placówce doszło do jednego pobrania narządów w 2011 roku, natomiast druga nie zgłaszała jeszcze dawców. W pierwszej połowie 2013 r. na Mazowszu pobrano narządy w 15 szpitalach, w tym w 5 warszawskich. W całym województwie 49 szpitali spełnia warunki do zgłaszania dawców.

Piątkowe spotkania to kolejne, po Mińsku Mazowieckim, Grodzisku Mazowieckim, Wołominie, Grójcu i Sochaczewie konsultacje w ramach cyklu zainicjowanego w październiku 2012 r. przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego oraz prof. Pawła Nyckowskiego, mazowieckiego koordynatora programu „Partnerstwo dla transplantacji”. Ich celem jest wzrost liczby transplantacji w naszym województwie poprzez nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitali oraz innymi osobami, istotnymi z punktu widzenia transplantacji. Podczas spotkań oceniany jest także stan wdrażania programu „Partnerstwo dla transplantacji”, do którego województwo mazowieckie przystąpiło w czerwcu 2010 r. List intencyjny w tej sprawie podpisano pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Kluczowymi grupami w realizacji programu są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, a także nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Szacuje się, że dzięki niej każdego roku szansę na powrót do zdrowia ma ok. 1 – 1,5 tys. osób w kraju. Na całym świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc doczekać się przeszczepu.

Liczba dawców rzeczywistych w latach 2009-2012:

Obszar 2009 2010 2011 2012
Mazowieckie 43 49 74 79
Polska 420 509 553 615

Mazowiecki Urząd Wojewódzki


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments