Różnice między ekspresami ciśnieniowymi a przelewowymi – o czym warto wiedzieć?

Ekspresy do kawy na stałe zagościły w wielu domach. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie ulubionego napoju niczym z eleganckiej kawiarni w kilka chwil, we własnej kuchni. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego urządzenia, warto zacząć od porównania ich dwóch najpopularniejszych rodzajów: ekspresów przelewowych i ciśnieniowych. Co trzeba wiedzieć, podejmując decyzję o zakupie ekspresu do swojego domu?

 

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy do parzenia kawy to niewielkie, kompaktowe urządzenie, w którym w nieskomplikowany sposób przygotujemy czarną kawę. Taki ekspres składa się ze zbiornika na wodę, pojemnika zasypowego na kawę wraz z odpowiednim sitkiem i miejscem na filtr, podgrzewacza i dzbanka lub karafki na gotowy napój.

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Odmierzamy odpowiednią ilość wody i kawy, zgodnie z tym, jaką ilość napoju o jakiej mocy chcemy uzyskać. Podgrzana woda jest przelewana przez sitko ze zmieloną kawą, a gotowy, przefiltrowany napój skapuje do dzbanka lub karafki. Cały proces trwa zwykle około minuty. Możemy samodzielnie ustalić ilość kawy w sitku, a co się z tym wiąże – moc uzyskanego naparu. Jeśli jednak mamy ochotę na kawę z mlekiem, potrzebne będzie osobne urządzenie do jego podgrzania i spienienia.

Jakie funkcje oferuje ekspres ciśnieniowy?

Ekspresy ciśnieniowe to urządzenia dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Podgrzana woda przepływa w nich przez sitko lub filtr z kawą pod dużym ciśnieniem, wydobywając w ten sposób smak kawowej esencji. To samo wysokie ciśnienie może zostać wykorzystane do spienienia mleka. Ekspresy ciśnieniowe posiadają zazwyczaj wstępnie zaprogramowane receptury kilku lub kilkunastu napojów kawowych, od mocnego klasycznego espresso po delikatne cappuccino z kremową pianką. Samo przygotowanie kawy, poza regularnym uzupełnieniem pojemników na wodę, mleko i kawę, wymaga zwykle jedynie wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Gotowa kawa nalewana jest wprost do kubka, więc każdą porcję przygotowuje się indywidulanie.

Niektóre modele ekspresów pozwalają na samodzielne programowanie składów napojów, uzyskanie różnej grubości mielenia kawy, dokładne zaprogramowanej temperatury kawy lub równej struktury mlecznej pianki. Godne uwagi modele ekspresów ciśnieniowych zawiera ranking ekspresów do kawy 2024.

Jakie są najważniejsze różnice między ekspresami ciśnieniowymi i przelewowymi?

Ekspresy przelewowe i ciśnieniowe służą do parzenia kawy, jednak oferowane przez nie funkcjonalności zdecydowanie się różnią. Do najważniejszych różnic należy:

  • zaawansowanie technologiczne (urządzenia przelewowe w porównaniu z ciśnieniowymi to proste zaparzacze);
  • rodzaj i ilość uzyskanych napojów kawowych;
  • wielkość urządzenia;
  • cena (ekspresy ciśnieniowe to wydatek zwykle kilkunastokrotnie przewyższający koszt ekspresu przelewowego).

Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać: ciśnieniowy czy przelewowy?

Decydując się na zakup ekspresu do kawy, warto rozważyć zarówno swoje oczekiwania co do urządzenia, preferencje dotyczące napojów kawowych, jak również ich cenę i wielkość. Trzeba również pamiętać, że urządzenie przelewowe wymaga regularnego ręcznego mycia lejka zasypowego. W przypadku urządzenia ciśnieniowego czyszczenie może się odbywać automatycznie, ale ze względu na poziom zaawansowania technologicznego serwis i konserwacja ekspresów ciśnieniowych jest również zwykle bardziej skomplikowana.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.