Odprawa Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Przasnyskiego.

W piątek, 18 września br. Starosta Przasnyski, jako Szef Obrony Cywilnej Powiatu zorganizował odprawę z burmistrzami i wójtami – szefami obrony cywilnej gmin.

 

Przedmiotem odprawy była ocena realizacji zadań obrony cywilnej na terenie powiatu przasnyskiego w świetle kontroli przeprowadzonej przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Omówione zostały wyniki kontroli oraz zalecenia do realizacji. Krzysztof Bieńkowski – Szef Obrony Cywilnej powiatu przasnyskiego przedstawił rekomendacje Wojewody Mazowieckiego gminnym organom obrony cywilnej.

Obrona Cywilna to wypełnianie humanitarnych zadań, mających na celu ochronę ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych i przezwyciężanie ich bezpośrednich następstw, jak też zapewnienie warunków koniecznych do  przetrwania (I Protokół dodatkowy do konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych Genewa, 8 czerwca 1977 r.)

Zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (art. 17, ust. 6), terenowymi organami obrony cywilnej są wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast).

Źródło Starostwo Powiatowe
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vic
Vic
7 miesięcy temu

Jakie wnioski z kontroli? Czy przypadkiem OC w powiecie to nie pic na wodę? Coś co dawno nie istnieje i nie działa. Jakimi środkami w razie zagrożenia dysponują gminy i powiat???