Od września diagności samochodowi będą sprawdzać system eCall

We wrześniu 2022 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, dotyczące zakresu badań technicznych samochodu. Diagności będą mieli za zadanie sprawdzić działanie systemu eCall.

 

Nowe rozporządzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury w związku z wprowadzeniem unijnych dyrektyw do prawa krajowego. Z informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wiemy, że projekt ten trafił do konsultacji publicznych oraz wszelkich uzgodnień.

Obowiązek przeprowadzenia badania tego systemu będzie dotyczył przede wszystkim właścicieli samochodów kategorii M1 i N1. Pojazdy M1 są zaprojektowane i skonstruowane do przewozu osób i ich bagażu, posiadają nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy. Samochody kategorii N1 służą do przewozu ładunków o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony.

 

System eCall uruchamia się podczas wypadków samochodowych. W chwili przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych system automatycznie dzwoni na numer 112, podając lokalizację auta.

– Usługa eCall oparta na numerze 112 stanowi usługę publiczną świadczoną w interesie ogólnym, w związku z czym powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich konsumentów. eCall, w sytuacji wypadku drogowego, aktywuje się automatycznie (odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych) i powiadamia służby ratunkowe o zdarzeniu, nawet w wypadku, gdy kierowca stracił przytomność – czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rec
Rec
1 rok temu

Po co system ecall ??? U nas to Juniak call raczej 😜

FFD
FFD
1 rok temu
Reply to  Rec

very funny