Od wtorku wejdzie w życie rozporządzenie wprowadzające zasadniczo pracę zdalną w samorządach – wynika z opublikowanego w sobotę komunikatu rządu i strony samorządowej. Oznacza to, że osobiste załatwianie formalności może stać się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Burmistrz Przasnysza ustalił, że obsługa osobista klientów nadal będzie możliwa, choć urząd preferuje kontakt telefoniczny.
Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, mają pracować zdalnie. Dodał, że regulacja będzie obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.
„Rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe”. – wyjaśniono w sobotnim komunikacie.
Jak wyjaśniono, zmiana trybu pracy w urzędach, ma jednak umożliwić m.in. bezproblemową rejestrację nowych podmiotów oraz nie zakłócić obsługi inwestycyjnej (przetargi, pozwolenia na budowę itp.). Niewykluczone jednak, że w przyszłości dojdzie do uelastycznienia procedur administracyjnych i ponownego zawieszenia biegu terminów.
Zalecenia nie są źródłem prawa w Polsce, dlatego włodarze czekają na publikację rozporządzenia
Choć rozporządzenie w tej sprawie ma zacząć obowiązywać od wtorku, nie zostało jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tymczasem zapowiedzi, zalecenia, konferencje prasowe i komunikaty nie są (przynajmniej oficjalnie) źródłem prawa w Polsce. Nowe przepisy mają zostać opublikowane dziś (w poniedziałek 2 listopada) do północy, wtedy kierownicy urzędów będą w stanie zaplanować wtorkową pracę podległych im jednostek.
Okazuje się jednak, że nowe rozporządzenie, jakkolwiek by nie brzmiało, nie powinno zasadniczo zmienić sytuacji w Urzędzie Miasta w Przasnyszu, którego pracownicy decyzją burmistrza nadal będą obsługiwali mieszkańców w sposób bezpośredni.
– Już od jakiegoś czasu urzędnicy Urzędu Miasta pracują na zasadzie rotacji, tak aby w wydziałach i referatach zachować ciągłość zadań, ale nie mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu. Oznacza to, że w przypadku zakażenia nadal są wykonywane zadania Urzędu Miasta. Zalecenie Premiera RP zatem przyjąłem ze spokojem, bo taki system u nas działa już w praktyce. Zapewniam, że interesanci będą obsługiwani na bieżąco w sprawach pilnych osobiście, namawiam jednak przede wszystkim na kontakt telefoniczny i mailowy – informuje burmistrz Łukasz Chrostowski.
Jak udało nam się dowiedzieć, klienci nadal będą mogli liczyć na bezpośrednią obsługę. Osobiście będzie można załatwić sprawę m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego lub skorzystać z punktu kasowego. Oczywiście jeśli wprowadzone w ostatniej chwili rozporządzenie takiego sposobu przyjmowania petentów całkiem nie zakaże.
M. Jabłońska
Zgodnie z rozporządzeniem obowiązuje do 4 grudnia.
To na zakupy niech nie chodzą bo się zarażą
Będą chodzić i Alt nie będzie im układał życia.