Od dziś nie nosimy maseczek na świeżym powietrzu!

Od 15 maja wolno będzie oddychać na świeżym powietrzu bez maseczki, jednak pod warunkiem zachowania dystansu. Rozporządzenie przewiduje także terminy luzowania obostrzeń w branży gastronomicznej. Od 15 maja działać będą restauracyjne ogródki, od 29 maja zjemy posiłek w lokalu. Stoki narciarskie zostaną otwarte dopiero po 5 czerwca, w sam raz na rozpoczęcie sezonu letniego.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Wynika z niego m.in. że od 15 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby.

 

Nadal jednak należy zakrywać usta i nos w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych, czyli np. na klatkach schodowych. Maseczkę trzeba nosić także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie.

 

Rozporządzenie umożliwia także serwowanie posiłków w punktach gastronomicznych

Od 15 do 28 maja 2021 r. rząd umożliwia prowadzenie działalności polegającej na przygotowywaniu podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu. Z jednym ważnym zastrzeżeniem – ich spożywanie będzie  dopuszczalne jedynie w ogródku gastronomicznym.

 

Od dnia 29 maja do  5 czerwca 2021 r. konsumpcja będzie możliwa nie tylko w ogródku gastronomicznym, ale i w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Klienci restauracji, kawiarni i barów muszą jednak zakrywać usta i nos, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą spożywali posiłki lub napoje. Maseczki stale musi nosić obsługa. Do 5 czerwca 2021 r. prowadzenie działalności  gastronomicznej będzie możliwe, jeśli klienci będą zajmowali co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami będzie znajdować się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ajax
Ajax
1 rok temu

Jupiiii. Pozostało tylko usunąć rząd

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu

Do wczoraj do 23.59 wirus zarażał na powietrzu. Równo o północy 15 maja przestał, jednak obawiam się, że najpóźniej jesienią znów zacznie. Skończyć ten cyrk!