Niepożądane Odczyny Poszczepienne po szczepionce przeciw COVID-19.

Od 27 grudnia 2020 do 22 stycznia 2021 roku przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 644 999 osób. Według stanu na dzień 21.01.2021 r., do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 283  niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 231 miało charakter łagodny. Odnotowano także pojedyncze NOP-y o cięższym przebiegu. Jeden z tych przypadków miał miejsce w powiecie makowskim.

 

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10.000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1.000.000 przypadków.

 

Jak przedstawia się kwestia NOP-ów po szczepieniu przeciw COVID-19?

Tego typu dane publikowane są na stronie rządu. Według stanu na dzień 21.01.2021 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 283 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego zdecydowana większość (231) miała charakter łagodny – wywołując zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Żaden z NOP nie dotyczył powiatu przasnyskiego.

 

W całej Polsce odnotowano kilkanaście NOP-ów o cięższym przebiegu:

5 stycznia u kobiety z powiatu puławskiego odnotowano epizod hypotoniczno – hyporeaktywny (omdlenie) 2 x utrata przytomności i ból głowy. Pacjentka niehospitalizowana.

 

7 stycznia u jednej z pacjentek wystąpiły duszności, tachykardia, bladość powłok i senność. U drugiej pacjentki odnotowano bladość powłok skórnych, osłabienie, tachykardię i nudności. Obie kobiety były mieszkankami woj. łódzkiego.

 

8 stycznia u pacjenta z Krakowa, obciążonego licznymi chorobami współistniejącymi, wystąpiło osłabienie, bladość powłok, potliwość i pogorszenie kontaktu. Pacjent był hospitalizowany.

 

12 stycznia u kobiety z Bydgoszczy zgłoszono NOP: metaliczny posmak w ustach, epizod hypotoniczno – hyporeaktywny z utratą przytomności. Pacjentka niehospitalizowana.

 

Tego dnia u mężczyzny w Toruniu odnotowano drętwienie i obrzęk języka, trudność z przełykaniem śliny i duszność. Trzeci przypadek, ujęty w zestawieniu NOP, wystąpił u kobiety z powiatu puławskiego: zaburzenia rytmu serca – komorowe, trigeminia. Czwarty NOP odnotowany 12 stycznia dotyczył kobiety z powiatu kieleckiego: epizod hypnotyczno – hyporeaktywny, osłabienie, uczucie nudności, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego 90/60, bez duszności, bez gorączki – pacjentka niehospitalizowana.

 

13 stycznia wystąpiły następujące reakcje u jednej z pacjentek: ból ręki, dreszcze, kaszel, osłabienie, ból mięśni. W 6-7 dniu po szczepieniu wystąpiły wymioty, ból brzucha, utrata węchu i smaku – pacjentka niehospitalizowana. U kolejnej pacjentki nastąpiła kilkusekundowa utrata świadomości– skierowano ją na obserwację na OIT.

 

14 stycznia u kobiety z powiatu limanowskiego, w krótkim opisie NOP czytamy: duszność nagła trwająca 40 minut po szczepieniu, tachykardia, nadciśnienie 170/90, spadek saturacji, cechy niedotlenienia mięśnia sercowego. Pacjentka niehospitalizowana.

 

14 stycznia odnotowano także NOP u mężczyzny w powiecie makowskim: gorączka 40,5°C, drgawki gorączkowe – pacjent niehospitalizowany. Z kolei u kobiety z powiatu opolskiego stwierdzono: ból ramienia lewego, drętwienie mięśnia ramienia, promieniujące w kierunku głowy, mrowienie i drętwienie okolicy twarzy wokół oczu. Pacjentka zgłosiła się na SOR, jej stan nie wymagał hospitalizacji.

 

15 stycznia u zaszczepionej kobiety odnotowano: ból ramienia, drżenie kończyn dolnych, uczucie gorąca, omdlenie z utratą przytomności – pacjentka niehospitalizowana. Z kolei u kobiety w Krakowie wystąpiły napady padaczki – hospitalizacja.

 

18 stycznia u kobiety z woj. łódzkiego wystąpiła anafilaksja z utratą przytomności, zatrzymaniem oddechu i skurczem krtani. Tego samego dnia do szpitala trafiła inna pacjentka z zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami komorowymi oraz napadami częstoskurczu komorowego i trzepotaniem.

 

20 stycznia u kobiety z powiatu świeckiego odnotowano: drgawki nie gorączkowe – pierwszy epizod, reakcja alergiczna, reakcja astmatyczna – pacjentka hospitalizowana.

 

21 stycznia u kobiety z pow. myślenickiego w opisie NOP wpisano: od nocy, po przyjęciu II dawki szczepionki p/COVID, wystąpił ból oka lewego i powiększone regionalne węzły chłonne, ból karku, wymioty i zawroty głowy, temp. 38 st. C, ból w klatce piersiowej – pacjentka niehospitalizowana.

 

Tego dnia u mężczyzny z Chełma odnotowano: ok. tydzień po zaszczepieniu zaburzenia świadomości, zaburzenia orientacji auto- i allopsychicznej, gorączka do 39 st. C, dreszcze, ból głowy. Nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia o średnicy 6-9 cm, encefalopatia – pacjent niehospitalizowany.

 

Raporty NOP po szczepieniu przeciw COVID-19 publikowane są na stronie:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
3 lat temu

Ależ ZONK. A Mateuszek zapewniał, że szczepienia są w pełni bezpieczne.

Gustek
Gustek
3 lat temu
Reply to  Mati

W pełni bezpiecznego nie ma żadnego leku,każdy lek może wywołać skutki uboczne nawet te bez recepty(zawsze kalkuluje są potencjalne korzyści w stosunku do ewentualnych powikłań)

Ddd
Ddd
3 lat temu
Reply to  Mati

Wygląda że jednak są bezpieczne,niepożądane skutki szczepień o średnim natężeniu to jakoś jedna osoba na około siedem tysięcy i jak dotychczas 1 czy 2 przypadki o przebiegu ciężkim -to nawet mniej niż w przypadku innych szczepionek,nie wiem co ten artykuł miał przekazać czytelnikom? czyżby pani redaktor była przeciwna szczepieniom?a może to tylko szukanie tematu na „siłę” i żeby nie było nie jestem fanem pisu jak zresztą żadnej formacji politycznej

Last edited 3 lat temu by Ddd
Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Ddd

a gdzie ty to wyczytałeś. Ja tu widzę tylko suche informacje. Po czym tak wnosisz? 280 osób może świadczyć zarówno za, jak i przeciw szczepieniom. Czytasz i decydujesz czy to dużo, czy mało. Ale lepiej być trolem hi

Ddd
Ddd
3 lat temu
Reply to  Marek

Tak dla równowagi-może by ktoś opublikował ile nop było po szczepionce na ospę w ciągu ostatniego roku z równą dokładnością kto i jak przechodził(ale to przecież nie nośny temat ) i to też byłyby suche fakty a jednak brak takich artykułów zaś 280 przypadków na prawie 650000 szczepień w tym 200 lekkich to już temat,ciekawostka ,podwyższona temperatura i zaczerwienienie u dorosłych ludzi po szczepionce to nie powód do paniki. Mnóstwo ludzi codziennie traci przytomność i następnego dnia boli ich głową i mają wymioty po upiciu się ale jakoś ich to nie przeraża😁 i sięgają po alkohol mimo że znają konsekwencjle

Mati
Mati
3 lat temu
Reply to  Ddd

Przecież to informacje z rządowej strony. Rząd jest antyszczepionkowcem, bo je publikuje?

Kefas
Kefas
3 lat temu

https:// m.youtube. com/watch?v=R9XgqdoetFc&feature=youtu.be
Film z 2007 r więc płaskoziemcy mają chyba w swoich szeregach wróżbitów 😁 a tak poważnie to daje do myślenia w kontekście obecnych działań bo jest wiele podobieństw. Obejrzyjcie spokojnie. Czasem warto spojrzeć szerzej

Paweł
Paweł
3 lat temu

Tez jestem po 2 drugiej dawce szczepionki,obrzek reki,temperatura i brak sił,.nie miałem sił wstac z łózka..Duzy szacunek do lekarki pierwszego kontaktu,bardzo mi pomogła,przepisała leki ….poprosiłem o teleporade,telefon był natychmiast i umówiona wizyta do kontroli.Myślę,że nikt nie zna tej szczepionki i tyle,..ale szacunek wielki do lekarzy w razie co ,wiem ,że mi pomogą 😉 Aczy sie szczepić czy nie .nie wiem.objawy cos na p[odoe grypy,może to lepsze od covida?nie wiem,zaszczepiłem się i pomimo objajów jestem dobrej mysli…..pozdrawim wszystkich

gosia
gosia
3 lat temu
Reply to  Paweł

zgadza się,mam to samo,brak sił i ogólnie nie wstałam z łózka,,.ale może tak być,tak myslę….pozdrawiam 😉

gosia
gosia
3 lat temu

druga dawka jest mocniejsza i objawy sa silniejsze,wiekszy obrzek,wieksze oslabienie organizmu ale mysle,ze tozalezy od organizmu,kazdy organizm reaguje inaczej,ja osobiscie zle to znosze ale mysle ze trzy dni w łózku i powróce do zdrowia 😉

gosia
gosia
3 lat temu

i dam dobra radę ci co sa po szczepionce niech sa pod oberwacją rodziny……i tyle 😉

cilick
cilick
3 lat temu

W Przasnyszu tez był ale kobieta się nie przyznała.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
3 lat temu

W raporcie NOP znalazły się najświeższe dane. Wśród nich pierwszy zgon. Mężczyzna z Oleśnicy: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, 3 razy wzywano zrm pacjenta nie hospitalizowano, zatrzymanie krążenia, zgon /20.01.2021 godz. 20:30 /