Nauka języka polskiego dla uchodźców. Są jeszcze wolne miejsca

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu od 15 marca organizuje zajęcia z języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Są jeszcze wolne miejsca.

 

Ze względu na duże zainteresowanie nauką utworzono cztery grupy językowe. W ramach wolontariatu prowadzą je nauczyciele języka polskiego oraz języka rosyjskiego.

Terminy spotkań:

  • wtorki w godzinach 12.30 – 14.00 (Prowadzący: Grażyna Cieślak, Małgorzata Witkowska);

oraz czwartki w godzinach :

  • 12.00 – 13.30 (Prowadzący: Ewa Jędryszczak, Iwona Cichowska);
  • 13.40 – 15.10 (Prowadzący: Czesława Sadkowska, Bożena Tomaszewska);
  • 15.30 – 17.00 (Prowadzący: Borzenna Zembrzuska, Hanna Bojarska, Iwona Niesiobęcka).

 

Spotkania odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu, której pracownicy zapewniają również opiekę dla dzieci matek przebywających na szkoleniu oraz w sytuacjach awaryjnych, pomoc tłumacza.

– Konieczności znajomości podstaw języka kraju, w którym się przebywa, chociażby czasowo, nikomu tłumaczyć nie trzeba.  W przypadku uchodźców wojennych jest to niezbędne, aby ograniczyć traumę związaną z kompletną zmianą sytuacji życiowej. Zajęcia przebiegają w życzliwej i ciepłej atmosferze. Uczestnicy okazują wdzięczność nie tylko w słowach. Zdarzyły się kwiaty wręczone prowadzącym, które z kolei zrewanżowały się czekoladami, była drożdżowa babka z ukraińskiego przepisu, a jedna z uczestniczek przyniosła własnoręcznie zrobione piernikowe serca, udekorowane barwami narodowymi Polski i Ukrainy. Największą nagrodą są zdania wypowiadane po polsku, z przejęciem i staraniem, aby wymowa była poprawna, by niczego nie przekręcić i jak najwięcej zapamiętać – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Ze względu na mobilność uchodźców, podejmowanie pracy i inne sytuacje życiowe, są w grupach jeszcze wolne miejsca. Chętni mile widziani.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
myto
myto
5 dni temu

„Borzenna” ? czyżby przez rz?

Ziuta
Ziuta
3 dni temu
Reply to  myto

Tak, Borzenna. Pisownia imion może być bardzo rożna, w tym przypadki wyglada tak i nic w tym dziwnego.