Nauka edukacji obywatelskiej zamiast HiT – Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianach

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w I klasach szkoły ponadpodstawowej nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość. Zamiast niego w II klasie będą mieli nowy przedmiot – edukacja obywatelska.

 

– Edukację obywatelską planujemy wprowadzić od 1 września 2025 roku. Będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych – mówiła Barbara Nowacka. – To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach – dodała. Zaznaczyła, że „potrzebne są umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów”. – Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw pro obywatelskich – dodała.

Minister wraz z wiceminister Katarzyną Lubnauer poinformowała, że zostanie powołany zespół złożony z praktyków – nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów. Będą pracować nad przedstawieniem programu nauczania Edukacji Obywatelskiej z uwzględnieniem najnowszej historii.

– Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół – wyjaśniała szefowa MEN.

Wiceminister Katarzyna Lubnauer wspomniała, że do konsultacji trafi projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który ma wykreślić przedmiot Historia i teraźniejszość.

Przedmiot historia i teraźniejszość wprowadzony został, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. Wprowadzono go w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu WOS i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

 

 j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andzia
Andzia
1 miesiąc temu

Nauka edukacji???? Co oni ćpią?

Jan z Przasnysza
Jan z Przasnysza
1 miesiąc temu

Durnota goni durnotę. Czy tak można kaleczyć dzieci?

John
John
1 miesiąc temu

Będą uczyli tolerancji dla dewiantów

Buka
Buka
1 miesiąc temu

To ta wielka reforma? Czyli będą podręczniki Michnik Approved.

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Obecna władza zabezpiecza się na lata i chce pozyskać młody elektorat poprzez dawanie wszelkich przywilejów w postaci nie wymagania niczego od nich, nie karanie za ich wyskoki i leżenie do góry d… Niby wykształcona władza a idzie do najprymitywniejszych metod zadowalanie ludzi