Nadleśnictwo Przasnysz: Biwak patriotyczny na Polskiej Kępie

Niewielu wie, że na małym wzniesieniu wśród lasów, pól i zadrzewień na granicy Nadleśnictw Parciaki i Przasnysz znajduje się miejsce, w którym w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego niewielki oddział złożony z 240 polskich ochotników dowodzony przez kapitana Józefa Trąmpczyńskiego powstrzymał ofensywę armii rosyjskiej w sile 1700 żołnierzy, zadając jej znaczące straty. Wygrana bitwa odbiła się szerokim echem wśród zniewolonego narodu, stając się kolejnym sygnałem do walki o wolność Ojczyzny.

                W 150 rocznicę tych wydarzeń, na Polskiej Kępie – bo tak okoliczni mieszkańcy nazwali to miejsce, wspólnie: Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, Gmina Jednorożec i Krasnosielc oraz Nadleśnictwa Parciaki i Przasnysz zorganizowały, w hołdzie poległym Biwak Patriotyczny. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

                W imprezie udział wzięło ponad 300 uczestników, którzy z miejscowości Drążdżewo Nowe wyruszyli wspólnie by dotrzeć w miejsce pamięci, gdzie czekało na nich mnóstwo gier, zabaw i konkursów oraz innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W trakcie imprezy odbyły się pokazy w wykonaniu żołnierzy Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej w Przasnyszu oraz ratownictwa wodnego i podwodnego strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Makowa Mazowieckiego. Uroczystości towarzyszyła wystawa militariów Jarosława Skowrońskiego oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem stoisko zaprezentowane wspólnie przez obydwa nadleśnictwa.Czas uczestnikom spotkania umiliły występy przygotowane przez zespół „Unicorn” z Jednorożca i gimnazjalistów z Krasnosielca.

Ok. godz. 17-tej nadszedł moment najbardziej oczekiwany dla uczestników biwaku. Przeprowadzona została przez grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza, Szczytna i Olsztyna, inscenizacja odparcia ataków rosyjskich na obozowisko powstańcze znajdujące się na Polskiej Kępie. I tak jak przed 150-ciu laty strzelcy powstańczy obsypując „gradem kul” atakujących Rosjan zmusili ich do panicznego odwrotu.

Wieczorem przed puszczaniem wianków na Orzycu odbyła się Msza święta polowa, a następnie Apel poległych, przed którym historię Polskiej Kępy przypomniał Tadeusz Kruk.

Uczestnictwo w imprezie było owocne i odbyło się w niesłychanie miłej atmosferze, której potwierdzeniem były śpiewy przy ognisku trwające do późnych godzin nocnych.

 


Tekst: Danuta Szydlik, Szymon Kępczyński

Zdjęcia: Danuta Szydlik, Hanna Kępczyńska, Szymon Kępczyński



Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments