Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza w podróż po kosmosie

W piątek, 1 lipca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbędzie się wernisaż wystawy „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Jej kuratorem jest dr Maciej Kluza.

 

 

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na wernisaż wystawy „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, który planowany jest na 1 lipca o godz.13:00. Uczestnicy poznają między innymi historię teleskopu oraz przyrządy astronomiczne stosowane w dawnych czasach.

„Wystawa prezentuje dzieje jednego z najważniejszych instrumentów w historii nauki – teleskopu. Zaprezentowano na niej liczne oryginalne przyrządy astronomiczne, starodruki, w tym prace Galileusza oraz Jana Heweliusza, a także pierwsze doniesienia o XVII-wiecznych obserwacjach wykonanych przez teleskop w Krakowie i Kaliszu oraz obrazy i grafiki przedstawiające wybitnych astronomów i przyrządy obserwacyjne. Oczywiście wystawa o historii teleskopu nie mogła się obyć bez eksponatów interaktywnych – lunet i teleskopów przeznaczonych do samodzielnej obserwacji, modeli przedstawiających bieg promieni w lunetach, a także miejsca , którym można samodzielnie szlifować płyty szklane na zwierciadło. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne przedstawiające dzieje teleskopu oraz porównanie dawnych i współczesnych obserwacji rozmaitych obiektów na niebie. ”

 

Kurator wystawy: dr Maciej Kluza

Konsultacje: prof. dr hab. Jerzy M. Kreiner oraz dr hab. Ewa Wyka

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments