Ministerstwo Zdrowia: Trzecia dawka wcześniej niż po 6 miesiącach

Resort zdrowia właśnie ogłosił, że osoby po 50. roku życia będą mogły przyjąć dawkę przypominającą nie po pół roku po przyjęciu tzw. pełnej dawki, ale już po 5 miesiącach. Osoby takie otrzymają SMS-y z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

 

Dotychczas dawka przypominająca szczepionki przeciw koronawirusowi dostępna była dla wszystkich pełnoletnich po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

– Za rekomendacją Rady Medycznej zdecydowaliśmy, że osoby w wieku 50+ mogą zapisać się na dawkę przypominającą po 5 miesiącach od przyjęcia szczepionki w schemacie podstawowym. Te osoby mają już wystawiane skierowania na szczepienie – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreśla, od 25 listopada resort zdrowia rozpoczął akcję wysyłki wiadomości SMS z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

 

 - Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym – wskazuje szef resortu zdrowia.

Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą zostanie wydłużona ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) na rok od daty wykonanego szczepienia, choć zapewne czas ten wkrótce może nie być tak długi.  Komisja Europejska zaproponowała skrócenie ważności certyfikatów covidowych, które miałyby być ważne jedynie 9 miesięcy od momentu zaszczepienia pełną dawką.

Najnowsza dedycja Ministerstwa Zdrowia koliduje z wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które mówią, że dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments