Minister Zdrowia wydaje zalecenia w sprawie mieszania szczepionek przeciw covid-19

Minister Zdrowia zgodnie z aktualnymi zaleceniami Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), informuje, że od dnia 3 stycznia 2022 r. w realizacji Narodowego Programu Szczepień zostaną wprowadzone zmiany.

 

Wedle najnowszych zaleceń w schemacie podstawowym osobom w wieku od 18 lat w górę, w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Moderna, Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca, gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta, niezależnie od zaistniałej przyczyny można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA, lub szczepionkę Vaxzevria (AstraZeneca) zachowując odstęp co najmniej 28 dni między dawkami.

 

– Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu. W przypadku jednak schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa – szczepionka mRNA. Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidualnych wskazań do takiego postępowania – informuje Ministerstwo Zdrowia.

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku powyżej 18 lat zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępie co najmniej 5 miesięcy,
  • po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępie co najmniej 2 miesięcy,
  • dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

 

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

  • Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;
  • Spikevax połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml,
  • Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 rok temu

Przed mieszaniem szczepionek przestrzegają sami producenci, nikt nie badał skutków takich działań. To są eksperymenty na ludziach! Do tego następuję kolejne skrócenie terminów podawania dawek przypominajcych. Po Johnsonie booster już po 2 miesiącach.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Magda

Jacy niby producenci przestrzegają przed mieszaniem? Proszę podać konkretne źródło tych rewelacji. Z góry bardzo dziękuję.

Magda
Magda
1 rok temu

Takie dane znajdziesz w charakterystyce produktu leczniczego. W przypadku firmy Phizer i szczepionki Comirnaty w CHPL znajduje się następujący zapis: „Nie określono zamiennego stosowania produktu leczniczego Comirnaty ze szczepionkami przeciw COVID-19 innych wytwórców w celu ukończenia podstawowego cyklu szczepienia lub podania dawki przypominającej (trzeciej dawki). Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę produktu leczniczego Comirnaty powinny otrzymać drugą dawkę produktu leczniczego Comirnaty, aby
ukończyć podstawowy cykl szczepienia. Dotyczy to również jakichkolwiek dodatkowych dawek”. Źródło: https:// www. pfizerpro. com.pl/product/comirnaty/szczepionka-mrna-przeciw-covid-19/ulotka-chpl-comirnaty To informacja ze strony 25. W Przypadku pozostałych firm jest podobnie. Nie dziękuj.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Magda

Przestrzegają, czy nie zalecają. Bo to chyba jest różnica.

Magda
Magda
1 rok temu

Zwał jak chciał, a Ty rób jak uważasz. Zechciej zajrzeć jeszcze tu: https: //ec. europa. eu/health/documents/community-register/2020/20201221150522/anx_150522_pl.pdf Na stronie 18 i 19 znajdziesz zobowiązanie firmy Phizer do przedstawienia Europejskiej Agencji Leków dodatkowych badań z powodu warunkowego dopuszczenia preparatu do obrotu: „W celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Comirnaty, podmiot odpowiedzialny powinien przedłożyć raport końcowy z badania klinicznego dla randomizowanego, z grupą kontrolną otrzymującą placebo, prowadzonego metodą ślepej próby wobec obserwatora badania” Ma to nastąpić w grudniu 2023 r. Słowem, przyjmując szczepionkę, uczestniczysz w badaniu klinicznym, które zakończy się za 2 lata.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Magda

Ok. Masz prawo do swojej opinii. Prawda jest taka, że ci, którzy się na ten eksperyment decydują, mają większe szanse na przeżycie. Jakby nie patrzeć, to o to w tej zabawie chodzi.

Konowal
Konowal
1 rok temu

Podeprzesz danymi?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Konowal

72% zgonów z wczoraj to niezaszczepieni.

Magda
Magda
1 rok temu

Niedzielski właśnie podał, że na 700 dzisiejszych zgonów 200 osób to zaszczepieni, 30%. Za minutę mówi, że zaszczepieni mają 60 krotnie mniejszą szansę na zgon niż niezaszczepieni. Poziom wszczepienia w Polsce to 55%. Czy ja mam problem z matematyką, czy ten człowiek bredzi?

Ala
Ala
1 rok temu

To nie jest opinia tylko fakty. Więcej czytać, obserwować co wkoło się dzieje i wyciągać wnioski, a nie ślepo wierzyć w to co mediach tylko słuszni lekarze mówią.

Ala
Ala
1 rok temu
Reply to  Magda

Masz rację, ale zaszczepieni nie przyjmują tego do wiadomości. Sami się oszukują, że ich to zabezpieczy. Jeszcze od śmierci leku nie wymyślono. Jak układ odpornościowy zawiedzie to szczepionka może więcej szkody zrobić niż pożytku, w dodatku gdy wirus się mutuje. Każdy ma wybór i niech tak zostanie, tylko niech swojej woli nie narzucają innym.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Ala

Nie wiem kiedy jesteś i jakie masz wykształcenie, ale myślę że lekarze mają w tej kwestii odmienne zdanie.

derekk
derekk
1 rok temu

Nic dziwnego że w statystykach najlepsza w zabezpieczaniu przed covid jest moderna skoro ładowali 0,5ml w wersji nie rozcieńczanej jak było w przypadku pfizera a i tak mniejszej dawki–teraz podają pół dawki moderny…

Mati
Mati
1 rok temu

Nowe dane opublikowane dzisiaj przez niemiecki Instytut Roberta Kocha, wykazały, że 95,58% przypadków Omicron należy do w pełni zaszczepionych, 4,42% to niezaszczepieni. W Niemczech.w pełni zaszczepionych jest 71,1%, boostera. przyjęło 28%