Miasto Przasnysz roluje dług. Wyemituje obligacje komunalne za 4,5 mln zł

Podczas ostatniej sesji radni stosunkiem głosów 9 do 1 zadecydowali, że miasto Przasnysz w 2021 r. wyemituje obligacje na okaziciela w łącznej liczbie 4.500 sztuk o wartości nominalnej 1 000,00 zł każda. Celem emisji obligacji jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych w kwocie 3 500 000,00 zł oraz finansowanie planowanego deficytu budżetowego w wysokości 1 000 000,00 zł.

 

Jak tłumaczyła skarbnik Iwona Domańska, miasto w tym roku musi wykupić obligacje z poprzednich lat na kwotę 3,5 mln zł oraz pokryć planowany deficyt, wynikający z zaplanowanych do realizacji zadań inwestycyjnych.

– Obecnie nadwyżka budżetowa miasta wynosi ok. 1,3 mln zł. Jeśli chcielibyśmy przeznaczyć tę nadwyżkę na wykup obligacji, to nam jej zabraknie; dodatkowo w budżecie mamy zaplanowane wydatki inwestycyjne na ponad 10 mln zł. Choć pozyskaliśmy dotacje na ponad 4 mln zł, nadwyżka nie wystarczy na sfinansowanie tegorocznych inwestycji. Aby je zrealizować, niejako przesuwamy spłatę zadłużenia na kolejne lata. Jest to tzw. rolowanie zadłużenia. Takie postępowanie ma miejsce od lat, więc kontynuujemy je w oczekiwaniu na lepsze czasy – wyjaśniła pani skarbnik.

Wykup obligacji planowany jest na lata 2025 – 2028.

 

Wydatki na wykup długu miasto pokryje z naszych podatków

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Wielkość emisji i terminy wykupu ustalono, uwzględniając możliwości finansowe Miasta oraz obowiązek zachowania ustawowych ograniczeń, wynikających z ustawy o finansach publicznych. Wydatki, związane z emisją obligacji oraz wypłatą odsetek, zostaną pokryte z dochodów własnych Miasta, pochodzących m.in. z podatku od nieruchomości. Natomiast wykup obligacji sfinansowany zostanie z dochodów własnych, pochodzących m.in. z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych lub przychodów pochodzących z emisji papierów wartościowych i kredytów”.

Obligacje zostaną wyemitowane w 2021 r. w jednej serii – A21 o wartości 4 500 000,00 zł, a cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej.

Obligacje serii A21 zostaną wykupione zgodnie z harmonogramem:

 

1) w 2025 r. z każdej obligacji serii A21 zostanie wykupiona część wartości nominalnej o wartości 200,00 zł na łączną kwotę 900.000,00 zł,

2) w 2026 r. z każdej obligacji serii A21 zostanie wykupiona część wartości nominalnej o wartości 300,00 zł na łączną kwotę 1.350.000,00 zł,

3) w 2027 r. z każdej obligacji serii A21 zostanie wykupiona część wartości nominalnej o wartości 300,00 zł na łączną kwotę 1.350.000,00 zł,

4) w 2028 r. z każdej obligacji serii A21 zostanie wykupiona część wartości nominalnej o wartości 200,00 zł na łączną kwotę 900.000,00 zł.

Dopuszcza się nabycie przez Miasto Przasnysz obligacji przed terminem wykupu, w celu umorzenia. Wykup obligacji sfinansowany zostanie z dochodów własnych lub przychodów budżetu miasta.

Oprocentowanie obligacji oparte będzie na stawce WIBOR 6M powiększoną o marżę dla inwestorów. Stawka WIBOR 6M na dzień 12.05.2021 r. wynosi 0,24%. Marża dla obligacji wyemitowanych w 2020 r. wynosi 0,93%.

Przeciwny emisji obligacji o zmian w dokumentach finansowych  Przasnysza uwzględniających m.in. przebudowę Miejskiego Domu Kultury był wiceprzewodniczący Arkadiusz Chmielik. Swoje stanowisko obszernie wyjaśniał podczas sesji Rady Miejskiej 25 maja br. Radny argumentował, że działa w geście protestu przeciwko pogłębiającemu się zadłużeniu Przasnysza oraz pogarszaniu wyniku finansowego.

 

M. Jabłońska


 

guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
21 dni temu

Brawo! Co tam dług poprzedników, młoda ekipa go potroi. Jeszcze podwyżka śmieci i można na następną kadencję się szykować z tym samym planem.

ppp
ppp
21 dni temu
odpowiada  Mariusz

Drugiej kadencji nie będzie.

Adriano
Adriano
21 dni temu

Spłata zobowiązań poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań to się nazywa chyba spiralą długów. BRAWO BURMISTRZ! Wspaniały ekonomista, rada również!!

Mariusz
Mariusz
21 dni temu
odpowiada  Adriano

Nieważne, bo najważniejsza jest zabawa

Konował
Konował
21 dni temu
odpowiada  Adriano

Raczej socjolog

nmb
nmb
20 dni temu
odpowiada  Adriano

Słaba wypowiedż Skarbnika Miasta , żeby nie powiedzieć żenująca. To tak wygląda jak się awansuje pracownika który tkwił w tych finansach.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
21 dni temu

Ja jestem King Bruce Lee Albanii mistrz

Majka
Majka
21 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Ale przynajmniej znajomych obsadził wszędzie, a to generuje koszty

Pamietamy
Pamietamy
21 dni temu
odpowiada  Majka

Trzeba jeszcze dodać, nieudana próbę wsadzenia brata na stołek śmiejąc się w twarz swoim wyborcom zaraz po wyborach. A miał być taki wolny od układów i kumoterstwa

Maki
Maki
21 dni temu

Żona w placówce miejskiej, Żona zastępcy w drugiej, przyjaciółka w domu kultury, koleżanki w urzędzie, koledzy na targowicy i w zakładzie komunalnym. Kto wam powiedział że kandydowali dla miasta? Ważne, żeby się chajs zgadzał, prawda Chrostek.

ppp
ppp
21 dni temu
odpowiada  Maki

p.o Dyrektor ŻŁOBKA Miejskiego koleżanka z Ciechanowa , tak jakby nie było odpowiednich osób w naszym mieście(:

Adam
Adam
21 dni temu
odpowiada  ppp

Kolega z poprzedniej pracy nagrywa filmy za kilka tyś na miesiąc

Yaro
Yaro
21 dni temu
odpowiada  Adam

Warto dodać, że żona tego kolegi również zostala zatrudniona w urzędzie

Antyfan.
Antyfan.
21 dni temu
odpowiada  Maki

Patyczak po tym jak spadnie ze stołka będzie dymał kanałami bo się będzie bał pokazać publicznie na mieście. Chrostek niczym Kukiz, dużo mówi a jak nie widzi korzyści to idzie tam gdzie ta korzyść jest.

Konował
Konował
21 dni temu

Gdzie mogę kupić te obligacje?

Anna
Anna
21 dni temu

Cytuję: Celem emisji obligacji jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych w kwocie 3 500 000,00 zł.

A Pan Chmielik niech przestanie pajacować, przecież z kolegą burmistrzem Trochimiukiem podejmowali takie decyzje. Dług Miasta został po rzędach ich PPP ok 25 mln zł. Wtedy było dobrze? Teraz źle?

Sympatyk PPP
Sympatyk PPP
21 dni temu
odpowiada  Anna

Kiedyś to było kiedyś.. a tera je tera

depo
depo
21 dni temu
odpowiada  Anna

Tylko że zobacz ile rzeczy zostało zrobione za poprzedniej kadencji. Ul. Kolejowa, JP2, Boisko MOSIR, Rynek, Biblioteka – a zapewne wiele więcej, to na szybko przyszło mi do głowy. A teraz co się dzieje? Podwyżki opłat, obligacje, a efektów nie widać. Sam nie byłem fanem Trochimiuka, ale w porównaniu do Chrostka to był gość. Temu jedyne co wychodzi to obsadzanie znajomych w instytucjach miejskich.

Adam
Adam
21 dni temu
odpowiada  depo

Podwyżki opłat a szczególnie obligacje były za Trochimiuka. I on rządził 12 lat. Chrostowski 2 lata. A za co budował ten Trochimiuk jak zostawił prawie 25 baniek długu? Z pustego to i Salomon, znaczy Chrostowski nie naleje. Chcą budować MDK? Niexh budują, wtedy powiesz, no tak zbudowali.

Last edited 21 dni temu by Adam
Konował
Konował
21 dni temu
odpowiada  Adam

Eee tam, chcą dług zrolować, niech rolują. obligacje będą pewnie tylko dla wybranych.
Ale po co dobierać jeszcze milion? Potrzebna analiza jak pobierać pieniądze za śmieci? A może zrobią salę dla darta?
Miało być taniej będzie jak zawsze… Albo i gorzej…

Adam
Adam
21 dni temu

PPP zostawiło długi to teraz je trzeba rolować

Konował
Konował
21 dni temu
odpowiada  Adam

A dodatkowy milion wpadnie gratis.

Edek
Edek
21 dni temu

Roluja ludzi nie dług, bedzie na następne czeki dla kolesi.

Jula
Jula
20 dni temu

Jeśli dobrze liczę to oprocentowanie wyniesie 1,17%? A to sporo mniej niż aktualna inflacja – 4,8%, więc zakup tych obligacji to strata dla kupującego, a nie zysk.
Chyba że coś pominęłam i ktoś mnie poprawi?

Konował
Konował
20 dni temu
odpowiada  Jula

Poprawiam
1. Dają zysk większy niż lokata bankowa, i są prawie tak samo bezpieczne.
2. Dają zysk większy niż trzymanie w skarpecie.
3. Za 2 lata WIBOR strzeli w górę, żeby hamować inflację. Proporcje się odwrócą i WIBOR będzie znacznie większy niż inflacja
4. Przeczytaj co znaczy dywersyfikacja.
5. Przeczytaj jak oblicza się inflację, i jakie wskaźniki są publikowane. Odnoszenie wartości przyszłego zarobku do minionej inflacji to jak porównanie długości litra i kilograma.
6. Nie odnoś długotrwałej inwestycji do aktualnych wskaźników.

7. Gdzie ja, zwykły obywatel mogę je kupić? Obłowia się nieliczni

Konował
Konował
20 dni temu
odpowiada  Konował

Ooooo dostałem minusa, kogoś wiedza zabolała. Może za dużo na raz?