Miasto Ciechanów przygotowało kilkaset miejsc dla uchodźców

Miasto Ciechanów przygotowało się na zwiększony zakres zadań i potrzeb  w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Prezydent Ciechanowa już nazajutrz po rosyjskiej inwazji (25 stycznia) powołał w mieście zespół ds. wdrożenia wielopłaszczyznowej pomocy obywatelom Ukrainy. Od tego czasu miasto w swoich placówkach przygotowało kilkaset miejsc dla uchodźców i rozpoczęło nauczanie języka polskiego.

 

28 stycznia ciechanowski ratusz informował, że Hotel Olimpijski został potwierdzony jako miejsce zakwaterowania obywateli Ukrainy. Było to pierwsze miejsce docelowe, w którym samorząd miejski deklarował przyjęcie od 80 do 100 osób.

Niestety, pula miejsc w hotelu oraz prywatnych domach ciechanowian szybko się wyczerpała, dlatego samorząd zadecydował o uruchomieniu opcji awaryjnej, polegającej na wykorzystaniu hali sportowej.

 

– Po wykorzystaniu wszystkich zgłoszeń prywatnego zakwaterowania u naszych mieszkańców, od niedzieli rozpoczęło się kwaterowanie obywateli Ukrainy w Hotelu Olimpijskim, a dzisiaj planowane jest przyjęcie dużej liczby osób w hali sportowej przy ul. 17 Stycznia — informował 8 marca ciechanowski ratusz.

W odpowiedzi na wnioski przebywających w Ciechanowie uchodźców miasto uruchomiło także cykl bezpłatnych lekcji języka polskiego. Miejska jednostka kultury organizuje w budynku Kamienicy Warszawska 18 zajęcia dostosowane do grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli).

Prócz tego, ciechanowski samorząd przygotował kilka transportów z darami dla walczącej Ukrainy, zbiórkę wyposażenia szkolnego dla uczniów oraz planuje utworzenie świetlicy, terapię psychologiczną, lekcje plastyczne, taneczne i wokalne. Działania dla dzieci i dorosłych z Ukrainy będą realizowane w COEK STUDIO w Ciechanowie. Pierwsze warsztaty odbędą się już w przyszłym tygodniu.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaco
Jaco
8 miesięcy temu

Przyjąć, a co później? Jak żyć w takim koczowisku?

Bronek
Bronek
8 miesięcy temu

za wolne-media: „Teraz jeszcze wielu osobom wydaje nam się, że problemu nie ma. Większość Polaków jest pełna podziwu dla męstwa Ukraińców walczących z rosyjskim okupantem i z wielką troską zajmują się uciekającymi z rejonu konfliktu. Odruchy serca to tym bardziej uzasadnione, że widać wyraźnie jak powinni wyglądać uchodźcy i widać, że w potoku ludzi uciekających z Ukrainy idą prawie wyłącznie kobiety, starcy i dzieci. Doszło do tego, że empatyczni Polacy przyjmują masowo uchodźców do własnych domów nie zastanawiając się nad przyszłymi tego konsekwencjami. Polska przyjęła ponad dwa miliony uchodźców i nie zbudowała jeszcze żadnego obozu dla nich, co stanowi ewenement… Czytaj więcej »