Mazowsze pomaga strażakom

Ponad 700 wozów strażackich, blisko 780 wyremontowanych strażnic OSP, tysiące sztuk różnego rodzaju sprzętu – od łodzi motorowych, przez motopompy, piły, agregaty, drabiny pożarnicze, defibrylatory, zestawy ratownictwa medycznego i technicznego, aż po umundurowanie i nowoczesne drony – samorząd województwa mazowieckiego od 15 lat pomaga Ochotniczym Strażom Pożarnym z Mazowsza. Na tym nie koniec, przed nami kolejne wsparcie dla mazowieckich OSP.

 

– Strażaków z Mazowsza wspieramy od lat. Gminy zgłaszają się do nas po pomoc praktycznie przez cały rok. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, bez których druhowie nie mogliby nieść pomocy podczas pożarów czy wypadków. Pomagamy również modernizować strażnice OSP. Wiele z nich jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów. Niestety, takie prace są bardzo kosztowne i nie każda gmina może sobie pozwolić na takie wydatki. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki właśnie na takie wsparcie. Dla ochotników pomoc jest nieodzowna. Strażnice to nie tylko stacje wyczekiwania, ale też miejsca, w których przechowywany jest sprzęt strażacki i garażowane są auta. Utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie jest gwarancją niezawodności i wpływa na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców – jak podsumowuje marszałek  Adam Struzik.

Na dźwięk syreny alarmowej są gotowi zostawić wszystko i ruszyć do pomocy – na Mazowszu mamy blisko 2 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych. Tylko w ubiegłym roku wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Praca druhów z OSP to nie tylko pożary, ale także wyjazdy do wypadków drogowych czy pomoc mieszkańcom w razie klęsk żywiołowych. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zaangażowanie i poświęcenie mazowieckich strażaków jest nie do przecenienia. – Od 15 lat wspieramy ochotnicze straże pożarne z Mazowsza. W sumie przeznaczyliśmy na ten cel ponad 132 mln zł z naszego budżetu – wyjaśnia. – Dzięki temu wsparciu do mazowieckich jednostek OSP trafiają m.in. pompy, agregaty, wyciągarki, zestawy do ratownictwa drogowego, ale także drony czy kamery termowizyjne. Dofinansowujemy również modernizacje i remonty strażnic.

 

Specjalistyczny sprzęt i samochody

Pierwsze wsparcie finansowe na zakup sprzętu specjalistycznego i wozów strażackich samorząd województwa mazowieckiego przyznał w 2006 r. Od tego czasu do mazowieckich OSP trafiło w sumie ponad 116,5 mln zł. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego jest to pomoc kompleksowa i systematyczna. – To gminy zgłaszają nam zapotrzebowanie, a my w naszych programach wsparcia staramy się na nie odpowiadać. Dzięki temu pomoc trafia tam, gdzie najbardziej jest potrzebna. Dzięki środkom z budżetu województwa udało się zakupić ponad 700 wozów strażackich, ponad 30 płaskodennych łodzi motorowych oraz tysiące sztuk motopomp, agregatów prądotwórczych, pił, aparatów powietrznych, zestawów ratownictwa medycznego i technicznego, silników zaburtowych, pontonów, defibrylatorów, masztów oświetleniowych, drabin pożarniczych, systemów selektywnego alarmowania oraz umundurowania. Na duże znaczenie pomocy finansowej z budżetu Mazowsza zwraca uwagę Zdzisław Parzych, komendant gminny OSP w gminie Kadzidło. – W naszym budżecie liczy się każda złotówka, dlatego takie programy wsparcia są bardzo potrzebne. Mamy tu do czynienia z dużymi środkami, zwłaszcza na remonty strażnic – malowanie, posadzki. Podobnie jest z zakupem sprzętu. To wszystko razem jest bardzo ważne i wpływa na działanie straży.

 

Remizy strażackie z dofinansowaniem

Wsparcie na remonty strażnic udzielane jest od 2018 r. W tym czasie dofinansowanie z budżetu Mazowsza otrzymało blisko 780 inwestycji. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko 15,7 mln zł. Mirosław Augustyniak przewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska zaznacza, że pieniądze pomogą w przeprowadzeniu najpilniejszych prac budowalnych. – Dzięki temu wiele strażnic zyska nowy wygląd, bo dofinansowanie obejmuje nie tylko prace związane z remontem posadzek czy instalacji elektrycznej, ale też dachów, elewacji, a nawet stolarki okiennej. To wszystko zdecydowanie poprawi komfort pracy strażaków.

 

COVID-owe wsparcie na maski, rękawiczki i płyny do dezynfekcji

Strażacy ochotnicy z Mazowsza mogą liczyć na pomoc samorządu województwa także w trudnych czasach pandemii. Druhowie, podobnie jak wiele innych służb w kraju, zmierzyli się z problemem dostępności środków ochronnych. Samorząd Mazowsza przeznaczył 8 mln zł na doposażenie OSP m.in. w maseczki, kombinezony, rękawiczki i ubrania ochronne, płyny do dezynfekcji oraz worki na odpady. Pomoc rzeczowa trafiła do 548 jednostek OSP z naszego regionu.

 

66 inwestycji w OSP z subregionu ostrołęckiego ze wsparciem Mazowsza

Do jednostek OSP z subregionu ostrołęckiego trafi w sumie blisko 2,1 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. 34 jednostki OSP otrzymają ponad1 mln zł w ramach programu „OSP-2021”. Dzięki tym pieniądzom OSP Ogony, Szygi, Czerwin, Goworowo, Rzekuń, Andrzejewo, Krasne oraz Somianka zakupią lekkie samochody ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Pozostałe jednostki zakupią m.in. komplety odzieży ochronnej, drabiny ratownicze, agregaty prądotwórcze, kamerę termowizyjną, wentylator oddymiający, piły elektryczne itp. Z kolei w ramach programu „Mazowieckie strażnice OSP-2021” 28 jednostek OSP przeprowadzi remonty lub modernizacje remiz strażackich. Dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wyniesie ponad 667 tys. zł. Dodatkowo 4 jednostki OSP z subregionu ostrołęckiego otrzymały 432 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Leszno, łodzi ratowniczej płaskodennej z przyczepą podłodziową dla OSP Orłowo, budowę strażnicy dla OSP Czarnia oraz zakup odzieży ochrony indywidualnej strażaka dla OSP Rzewnie. Na tym nie koniec. Przed nami kolejne wsparcie.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments