Małpia ospa. Ministerstwo zdrowia wprowadza obowiązkową hospitalizację chorych i kwarantannę dla osób z podejrzeniem choroby

Choć w Polsce nie zanotowano dotąd przypadków małpiej ospy minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił już wprowadzić działania prewencyjne związane z tą chorobą. 27 maja podpisał w tej sprawie trzy rozporządzenia.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski 27 maja podpisał trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.

– Źródłem obecnych ognisk na obszarze Europy jest wirus linii zachodnioafrykańskiej. Ze względu na to, że choroba dotąd nie występowała w Polsce, zachodzi konieczność uwzględniania ospy małpiej oraz zakażenia wirusem MPXV w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Znowelizowane przepisy dotyczą także obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

– Gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji – czytamy.

Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami. Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19.

 

Jak informuje resort zdrowia, „we wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii”.

 

ren

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
1 miesiąc temu

Zastraszonym narodem lepiej się manipuluje covid ,wojna teraz małpia ospa.

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Co oni jeszcze wymyślą?

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

depopulacja trwa. zaraz kolejne 200000 ponadnormatywnych zgonów i kolejne III dawki syfu 'ratującego życie twojej babci’ weź. kolejna wojenka (w mediach) i ugościmy 3 miliony uchodźców z okolic jeziora Nazaret.

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

ja prdl… ktoś wierzy tym śmiesznym paj.acom co terroryzowali nas 2 lata grypą kowid, teraz ją odwołali i strasza małpią. ??? ach no tak 'wojenka’ NA Ukrainie się kończy i trzeba nadal bydło tresować

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Hiszpańska policja aresztowała szefa Big Farmy – Jose Maria Fernandez Sousa-Faro, prezesa europejskiego giganta farmaceutycznego PharmaMar. Hiszpańska policja przeprowadziła śledztwo, które wykryło sieć ponad 2200 celebrytów, elit i przestępców, którzy zapłacili pieniądze za nieuczciwe wpisanie ich nazwiska do Krajowego Rejestru Szczepień, jednocześnie odmawiając zastrzyków „szczepionką” przeciw COVID. Policja twierdzi, że Sousa Faro zaaranżował wstrzyknięcie roztworu soli zamiast szczepionki przeciw Covid-19 i zapłacił tysiące dolarów, aby jego nazwisko zostało dodane do hiszpańskiego rejestru szczepień. Liderem sieci był asystent pielęgniarski, któremu zarzuca się, że za fałszywe rejestracje pobrał ponad 200 000 euro. Został aresztowany i obecnie przebywa w areszcie.