Krzynowłoga Mała. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ideą obchodów tego święta jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Organizowaniem szkolnej uroczystości zajęli się uczniowie klasy VIIa i VIII pod kierunkiem polonistek: dyrektor Małgorzaty Budnej, a także Teresy Lewandowskiej, Joanny Wawszczak i Hanny Sulki. Główną bohaterką uroczystości była dostojna Mowa Ojczysta, w której rolę wcieliła się Julia Tańska. Przekonywała ona uczniów oraz modną Mowę Młodzieżową – graną przez Wiktorię Mostową, że należy dbać o język polski, gdyż mówimy coraz szybciej, niedbale i używamy wielu zapożyczeń z innych języków. Mowa Ojczysta przypomniała także, że jest związana z historią Polski, że były okresy w dziejach naszego narodu, kiedy nie można było swobodnie mówić po polsku ani czytać polskich książek. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że chcą z dumą nazywać się Polakami, a zatem z dumą mówić po polsku najpiękniej jak potrafią, czyli poprawnie, barwnie i grzecznie.

Na koniec poloniści rozstrzygnęli konkursy klasowe, które zorganizowano w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego i wręczyli dyplomy oraz słowniki ufundowane przez Radę Rodziców.

A oto nagrodzeni uczniowie:
1. Konkurs na najpiękniejszy zeszyt z języka polskiego: Oliwia Łojewska – klasa IVa, Krzysztof Chodkowski – klasa IVb
2. Konkurs „ Polszczyzna bez wulgaryzmów”: Maja Konopka – klasa Va, Przemysław Borowy – klasa Vb
3. Konkurs „Humor z zeszytów szkolnych”: Patrycja Łojewska – klasa VI,
4. Konkurs „Mistrz Ortografii”: Patrycja Czajkowska – klasa VIIa, Małgorzata Maliszewska – klasa VIIb
5. Konkurs na najciekawszy Słowniczek Gwary Uczniowskiej: Nina Pszczółkowska – klasa VIII
6. Konkurs literacki „Moje gimnazjum na poważnie i z humorem”: Oliwia Morawska – klasa IIIa, Katarzyna Cichowska – klasa IIIb

W ostatnich dniach lutego w szkole odbył się także inny konkurs związany z mową ojczystą. W konkursie „Strofy dla Ojczyzny” uczniowie mieli do napisania wiersz poświęcony Polsce.

Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a wszystkie prace prezentowały wysoki poziom, dlatego jury miało duży problem, aby wybrać laureatów konkursu. Po długich dyskusjach wyłoniono następujących laureatów:

Klasy IV–VI:

Piotr Kobyliński – klasa Vb, Julia Platta – klasa IVa oraz Kacper Krajewski – klasa IVb

Klasy VII–VIII i gimnazjum:

Patrycja Czajkowska – klasa VIIa, Julia Tańska – klasa VIIa, Karolina Nowicka – klasa VIII; wyróżnienie: Igor Urbański – klasa VIIa.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk dyrektor Małgorzaty Budnej dyplomy i nagrody książkowe, a swoje wiersze mogli zaprezentować podczas Wieczorku Poezji Patriotycznej, który odbył się 28 lutego.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments