Kolejne cyberoszustwa. 22-latka straciła ponad 4000 złotych.

Cyberprzestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. Ponad 4000 złotych straciła mieszkanka Ostrołęki, która za pośrednictwem zainstalowanych na mobilnych urządzeniach aplikacji, nieświadomie udostępniła oszustom dane do swoich kont bankowych.

 

Pamiętajmy, że dane do naszych rachunków bankowych są danymi szczególnie wrażliwymi i nikomu nie możemy ich udostępniać. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów.

Przykładem może być 22 – letnia mieszkanka Ostrołęki, która w miniony piątek odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik banku i poinformował swoją rozmówczynię o próbie włamania na jej konto.

Fałszywy pracownik banku powiedział też, że w związku z usiłowaniem włamania na jej konto zostanie przeprowadzona procedura bezpieczeństwa. W tym celu 22 – latka po namowie ,,pracownika” zainstalowała aplikację, w której miała wpisać dane do swojego konta bankowego. Niestety, ani te działanie, ani też wschodni akcent rozmówcy nie wzbudził w kobiecie podejrzeń i podała ona niezbędne dane logowania do swojego rachunku bankowego, m.in. cyfry do karty bankomatowej oraz kod zabezpieczający. Cała rozmowa trwała około godziny.

W trakcie rozmowy kobieta otrzymała sms ze swojego banku, że limit transakcji gotówkowej został  zwiększony pięciokrotnie. To wzbudziło jej podejrzenia i udała się do placówki banku, gdzie okazało się, że na jej osobę została zaciągnięta pożyczka w wysokości 4200 złotych.


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakob
Jakob
2 miesięcy temu

wschodni akcent rozmówcy nie wzbudził w kobiecie podejrzeń

hmmm może nie chciała zostać nazwana rasistką xD