Kiedy powstaną „Psia polana” i „Zielona Oaza” w Przasnyszu?

Utworzenie Budżetu Obywatelskiego Powiatu Przasnyskiego było jedną z przedwyborczych zapowiedzi Krzysztofa Bieńkowskiego. Pierwszą edycję budżetu rozpisano w 2021 r. W jego ramach zostaną wykonane dwie inwestycje, obie na terenie Przasnysza. Znamy szczegóły.

 

Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty, będące częścią budżetu powiatu. W tym roku do zadysponowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Przasnyskiego jest 150 tys. złotych. Środki dzielone są na dwie pule: powiatową – w kwocie 80 tys. zł – z której realizowane będą zadania, służące mieszkańcom więcej niż jednej gminy, oraz gminną – w kwocie 70 tys. zł – z której realizowane będą zadania, służące mieszkańcom poszczególnych gmin powiatu.

 

– To pierwszy Budżet Obywatelski Powiatu. Mam nadzieję, że mieszkańcy chętniej będą zgłaszać swoje pomysły w ramach kolejnej edycji, gdy zobaczą namacalne efekty tegorocznego budżetu. Nawet drobne projekty budują bowiem zaangażowanie społeczne i tym samym społeczeństwo obywatelskie, które bierze czynny udział w corocznych decyzjach budżetowych Powiatu – skomentował starosta Krzysztof Bieńkowski.

 

W 2021 roku zostaną zrealizowane dwa zadania:

„Psia polana”, dzięki 28 głosom mieszkańców, powstanie na nieużytkowanym terenie w kompleksie szkolnym Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego przy ul. Sadowej 5 w Przasnyszu, gdzie powstanie plac zabaw dla psów. Realizacja tego projektu umożliwi trening z czworonogiem, aktywne spędzanie czasu i stworzy bezpieczną i atrakcyjną alternatywę dla spacerów. Zaplanowane jest ogrodzenie terenu, zakup i zamontowanie urządzeń dla psów oraz ustawienie tablicy z regulaminem.

Od jakiegoś czasu na boisku „Wembley” organizowane są spotkania właścicieli psów z profesjonalną trenerką Ewą Nowak, która bezpłatnie szkoli i socjalizuje czworonogi, adoptowane przez mieszkańców. Niestety teren ten nie jest do końca przystosowany do takich spotkań. „Psia polana” stanie się wspaniałym miejscem szkolenia psów, które wszystkim mieszkańcom Przasnysza umożliwi bezpieczne spacery z czworonogiem.

Jak poinformował powiat, w przypadku projektu „Psia polana” oszacowano koszty przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz przygotowano zlecenie na jej wykonanie. Placem będziemy się mogli cieszyć jeszcze w tym roku. Wartość tego gminnego zadania oszacowano na 22 tys. zł.

 

Drugim wybranym do realizacji projektem będzie „Zielona Oaza”, która zdobyła 97 głosów. To zadanie zostanie zrealizowane z puli powiatowej i polegać będzie na stworzeniu nowoczesnej aranżacji terenu przy ZSP przy ul. Mazowieckiej 25 w Przasnyszu. Realizacja zadania uatrakcyjni ofertę rekreacyjno–wypoczynkową i umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 

Na utwardzonym terenie zostanie zamontowana drewniana, ażurowa pergola z miejscami piknikowymi, wyposażonymi w plansze do gry w szachy. Cały teren będzie otoczony krzewami i czterema drzewami o kulistym pokroju. Wzdłuż chodników planuje się nasadzenia roślinne i tereny zielone. Przewidziano nasadzenia zieleni niskiej w postaci krzewów, traw i bylin oraz hortensji. Zaplanowano posadzenie krzewów, przyciągających motyle oraz bylin, kwitnących w odcieniach fioletu.  Dookoła zostaną ustawione ławki parkowe, leżaki oraz kosze na śmieci. W celu zapewnienia roślinom dostatecznej ilości wody, zakłada się wkopanie systemu nawodnienia kropelkowego. Cały teren zostanie uzupełniony nowym oświetleniem, natomiast przed budynkiem szkoły, na rozległym trawniku, zaprojektowana zostanie rabata bylinowo-trawiasta o swobodnym narysie. Wartość tego zadania oszacowano na 79,9 tys. zł.

W przypadku „Zielonej Oazy” zlecono wykonanie dokumentacji projektowej i podpisano umowę z architektem, zgodnie z którą do 21 maja 2021 roku powiat otrzyma gotowy projekt. Po rozeznaniu cenowym i wyłonieniu wykonawcy, powiat zawrze z nim umowę, w której zostanie określony termin wykonania inwestycji. Zgodnie z przewidywaniami starostwa, prace budowlane rozpoczną się w czerwcu bieżącego roku.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bbb
bbb
2 lat temu

Psia polana wg projektu o wyższym standarcie jak niektóre place zabaw dla dzieci np.osiedle przy ul Wojskowej. Jakich czasów doczekaliśmy Panie Starosto , Panie Burmistrzu.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  bbb

Nie zauważyłeś, że na wizualizacjach to wszystko ładnie wygląda?

Ait
Ait
2 lat temu

Psią polanę wybudować w okolicach rzeki

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Ait

Prawda popieram…..

Tomek
Tomek
2 lat temu

Durny pomysł…

Kazio
Kazio
2 lat temu

Zielona Oaza , dla kogo to tworzą, chyba nie dla okolicznych mieszkańców, którzy mają swoje ogródki. Wydać prawie 90 tys. nawet dla tych 90 osób , które głosowały, to przesada, a pewnie przynajmniej połowa z nich, to inwestorzy i wykonawcy projektu.

Mati*
Mati*
2 lat temu

Dlaczego obiekty publiczne są znów tworzone przy szkołach i na peryferiach jak na Mazowieckiej…

Zenek
Zenek
2 lat temu
Reply to  Mati*

Gdyż powiat na terenie miasta nie ma swoich terenów. Cokolwiek chciałby budować to nie ma na czym i pieniędzy na kupno gruntów czy nieruchomości też nie ma. Zostają tylko tereny przy szkołach. Tu objawia się słabość tego powiatu.

Mati*
Mati*
2 lat temu
Reply to  Zenek

Czyli wychodzi na to, że jeszcze trochę i rozwój miasta zatrzyma się z powodu braku „przestrzeni” pod inwestycje 🤔

Last edited 2 lat temu by Mati*
Vic
Vic
2 lat temu

Przy Sadowej 5 to niech lepiej pobudują salę koncertową dla Szkoły Muzycznej a nie pierdołami dla psów się zajmują!

Kazio
Kazio
2 lat temu
Reply to  Vic

Bo tych pierdół chciało AŻ 28 osób