KGW z gminy Jednorożec z grantem w konkursie „Natura od kuchni”

Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Jednorożec otrzymały granty w wysokości 5 tys. złotych w ogólnopolskim konkursie Lasów Państwowych pod nazwą „Natura od kuchni”.

 

Do 30 września Koła Gospodyń Wiejskich mogły zgłaszać się do udziału w ogólnopolskim konkursie Lasów Państwowych pod nazwą „Natura od kuchni”. Do organizacji, które przygotowały najciekawsze propozycje promowania zdrowej żywności z polskich lasów trafiły granty w wysokości 5 tys. złotych. Dla miłośników „dobrego z lasu” ma powstać książka kucharska, zawierająca przepisy z regionalnymi i domowymi potrawami.

– Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”. Uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu – zauważają organizatorzy.

 

Lasy Państwowe z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich chcą upowszechnić wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Według nich produkty leśne nadal są mało znane, a dania z dziczyzny uznane za wyszukane.

– Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich to liderki w swoich lokalnych społecznościach. Dynamiczne i poszukujące, odmieniają wizerunek współczesnej wsi. Wierzę, że dzięki ich wsparciu zdołamy upowszechnić wiedzę o leśnych kulinariach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej – wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprezentować pomysł na działania promujące żywność pochodzenia leśnego oraz lasy. Na udział zdecydowały się KGW z ternu gminy Jednorożec.

5 tys. złotych dofinansowania otrzymały: KGW w Dynaku, KGW w Budach Rządowych, KGW Żelaźnianki to Kurpianki w Żelaznej Rządowej, a także KGW Ulatowo Pogorzel, KGW w Olszewce „Oszewiacy” i KGW w Połoni.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments