KGW w Nowych Czernicach z wizytą w Winnikach

Uczestnicy projektu „Tradycje kulinarne – od juniora do seniora” odwiedzili gospodarstwo w Winnikach, by obejrzeć, w jaki sposób tłoczony jest olej rzepakowy i lniany.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowych Czernicach od 1 lipca realizuje projekt „Tradycje kulinarne – od juniora do seniora”, który został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Ma on na celu zwiększenie wiedzy mieszkańców gminy Czernice Borowe na temat produktów lokalnych i tradycyjnych. Projekt potrwa do 31 grudnia.

Nie brakuje ciekawych warsztatów i spotkań. Jednym z nich był wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego, które posiada produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

– Wybór padł na gospodarstwo H. i K. Kowalskich w Winnikach koło Nasielska, w którym tłoczony jest olej rzepakowy i lniany. Uczestnicy próbowali różnych smaków oraz oglądali nasiona, z których tłoczony jest olej, np. czarnuszka, len, konopie i inne – relacjonuje Marianna Sobieraj.

Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach poprowadzonych przez Krzysztofa Zaniewskiego, pracownika  Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Głos zabrała także Dorota Dyga z Serocka, która opowiedziała uczestnikom czernickiego projektu o swoim produkcie i sposobie jego wytwarzania. Jej gospodarstwo rolne zajmuje się wyrobem serów twarogowych, podpuszczkowych z ziołami oraz serów wędzonych z mleka krowiego.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments