Karta EKUZ – czym jest i dlaczego warto ją posiadać?

Choć karta EKUZ nie jest nowym pojęciem, to widać, że wciąż budzi sporo pytań i wątpliwości. Co skrywa się pod jej pojęciem? Czym jest karta EKUZ i dlaczego warto ją posiadać? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

 

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mówiąc zatem o karcie EKUZ mamy do czynienia z dokumentem, który upoważnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie krajów, które wchodzą w skład Unii Europejskiej, ale nie tylko. Jak się okazuje, karta EKUZ pozwala również na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych także na terenie krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Jeśli postanowimy zebrać trochę więcej informacji o karcie EKUZ (https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/), to dojdziemy do wniosku, że jej posiadanie pozwala nam na skorzystanie z podstawowej pomocy medycznej w publicznych placówkach kraju, w którym przebywamy.

Oczywiście to nie oznacza, że może korzystać z tego przywileju do woli. Musimy liczyć się z tym, że pomoc zostanie nam udzielona faktycznie wtedy, gdy będzie to konieczne. Co więcej, w niektórych państwach wymagane jest przedstawienie nie tylko karty EKUZ, ale również dokumentu tożsamości, więc lepiej mieć go przy sobie, gdy będzie nam potrzebne wsparcie medyczne.

 

Kto może ubiegać się o kartę EKUZ?

O kartę EKUZ może ubiegać się każdy, kto ma w planach podróż do państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy myślimy o wyjeździe w celach turystycznych, czy też służbowych. Nawet osoby, które planują podjąć pracę za granicą, mogą wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To samo dotyczy osób, które wyjeżdżają za granicę po to, by się uczyć.

Nawet z wyrobieniem tego typu dokumentów nie będzie żadnych problemów, ponieważ wystarczy zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ z odpowiednio przygotowanym wnioskiem. Jeśli nie chcemy tracić cennego czasu, to możemy też pomyśleć o przesłaniu wniosku do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Gotową kartę EKUZ będziemy mogli odebrać osobiście lub z pomocą innych osób, ale oczywiście będzie potrzebne do tego upoważnienie.

 

Dlaczego warto posiadać kartę EKUZ?

Wiadomo, że nikt z nas przed wyjazdem za granicę nie myśli o chorobach, kontuzjach, czy wypadkach. Jednak nieszczęśliwe zdarzenia zwykle zdarzają się nam w najmniej odpowiednich momentach i lepiej być przygotowanym na wszelkiego typu sytuacje. Na pewno dużym ułatwieniem będzie posiadanie karty EKUZ, czyli dokumentu, który zapewnia nam dostęp do podstawowej opieki medycznej za granicą. Dzięki temu nie będziemy narażeni na samodzielne szukanie prywatnych punktów, ani też na pokrycie kosztów z tym związanych.

Co więcej, warto też mieć na uwadze, że karta EKUZ uznawana jest w wielu różnych krajach. Jak już było wspomniane, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w członkowskich państwach Unii Europejskiej. Dlatego możemy z niej korzystać podczas pobytu w Austrii, Bułgarii, Czech, czy nawet w Niemczech. Co więcej, karta EKUZ zapewni nam dostęp do podstawowej opieki medycznej też w Belgii, Danii, czy nawet na Cyprze.

To samo dotyczy Grecji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii i wielu innych państw. Nie sposób pominąć również krajów członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a więc Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments