Jubileusz 300-lecia pasjonistów odbył się w Przasnyszu

Centralna uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu 7 lipca. Wspólnie modlono się o beatyfikację o. Bernarda Kryszkiewicza CP.

 

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył o. dr Łukasz Andrzejewski CP. – Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do krypty, gdzie znajdują się doczesne szczątki o. Bernarda Kryszkiewicza; odmówiono tam modlitwę o jego beatyfikację. Ojcowie pasjoniści wydali także wiele materiałów, pomocnych w poznaniu o. Bernarda i modlitwie o wyniesienie go na ołtarze – informuje Diecezja Płocka.

Rok Jubileuszowy w Zgromadzeniu Męki Pańskiej rozpoczął się 22 listopada 2020 roku, natomiast w Przasnyszu zainaugurowano go 8 grudnia 2020 roku. Rok zakończy się 1 stycznia 2022 roku, ale w Przasnyszu jego zakończenie będzie miało miejsce 8 grudnia tego roku, z udziałem o. Joachima Rego CP, generała zakonu i o. Łukasza Andrzejewskiego CP, przełożonego Prowincji Polskiej zgromadzenia.

 

– Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), popularnie zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 roku we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża – Pawła Danei (1694-1775), a zatwierdzone w roku 1741 przez papieża Benedykta XIV. W odpowiedzi na wezwanie papieża Klemensa XI do wyprawy krzyżowej przeciw Turcji Paweł Danei zaciągnął się do wojska. 20 lutego roku podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zdał sobie sprawę, że walka nie jest jego powołaniem. Po powrocie do domu zaczął dojrzewać duchowo i dnia 22 listopada 1720 roku uzyskał zgodę od biskupa Francesco Alborio di Gattinara na przyjęcie przez niego czarnego habitu pokutnego – to wydarzenie jest uważane za początek istnienia Zgromadzenia Męki Pańskiej. W tym samym roku napisał regułę zgromadzenia, o zatwierdzenie której starał się rok później u papieża, lecz nie otrzymał audiencji – czytamy.

Pasjoniści w Polsce pojawili się w roku. Do Przasnysza sprowadził ich Paweł Kostka, chorąży ciechanowski, brat św. Stanisława Kostki (1550-1568). Obecnie zgromadzenie pasjonistów w Polsce liczy około 40 zakonników pracujących w 8 klasztorach oraz na Ukrainie (Smotrycz na Podolu) i w Czechach (Jaromerice k. Ołomuńca). W klasztorze w Przasnyszu mieszka obecnie 7 pasjonistów, (na świecie około 1680 w 62 krajach).

 

ren

Źródło Diecezja Płocka
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vic
Vic
20 dni temu

W artykule są błędy. Paweł Kostka nie sprowadził Pasjonistów. Wtedy jeszcze zakon nie istniał.