Jak z kryzysem energetycznym radzi sobie gmina Czernice Borowe?

Fundusz sołecki gminy Czernice Borowe ma zostać przeznaczony na modernizację oświetlenia ulicznego. Urząd zamontuje panele fotowoltaiczne na swoim budynku. Niektóre lampy mogą pozostać wyłączone. Wszystko w ramach oszczędności i w odpowiedzi na kryzys energetyczny.

 

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Czernice Borowe, wójt Marek Wojciech Brzeziński poruszył temat oświetlenia i kryzysu energetycznego. Poinformował zebranych, że jest po rozmowach o funduszu sołeckim.

– Poprosiłem wszystkich sołtysów i mieszkańców o zrozumienie. Chcielibyśmy zaproponować, aby część lub całość funduszu, oczywiście to kwestia mieszkańców i ich decyzji, przeznaczyć na modernizację, czy obniżenie rachunków na oświetlenie – mówił wójt.

 

Samorząd gminny wydaje rocznie około 100 tys. złotych na energie elektryczną służącą do oświetlenia dróg. W związku ze wzrostem cen, ta kwota może wzrosnąć nawet do 500 – 600 tys. złotych, na co gminy Czernice Borowe nie stać.

– Znajduję zrozumienie u większości społeczności lokalnych, bo praktycznie z 18 sołectw, 17 przeznaczyło środki na częściową lub prawie całościową wymianę oświetlenia. Prowadziłem już wstępne rozmowy z przedsiębiorstwem zajmującym się wymianą i konserwacją lamp dotyczące realizacji tego zadania. Mam nadzieję, że uda się nam taki efekt oszczędnościowy uzyskać, zmniejszyć te koszty, albo chociaż nie pozwolić na ich wzrost – dodał wójt.

Gmina, tak, jak i inne samorządy otrzymała zalecenia od wojewody, aby w trybie pilnym zaoszczędzić minimum 10 procent energii.

 

– Kryzys energetyczny, który nas dotknie, może spowodować, że będą wyłączenia w sieci. Trzeba być na to przygotowanym, uzbroić się w takie instrumenty, aby to nie paraliżowało naszej gospodarki. Gminę przystosowaliśmy do zasilania awaryjnego w oparciu o agregat. Planujemy również rozpocząć montaż w trybie pilnym paneli fotowoltaicznych na budynku urzędu gminy i prawdopodobnie również na ośrodku zdrowia – stwierdził i dodał, że może się zdarzyć również tak, że w ramach racjonalizacji wydatków niektóre lampy zostaną wyłączone. Pozostanie oświetlenie w najpotrzebniejszych i wyjątkowo niebezpiecznych miejscach.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna
Hanna
1 rok temu

może obniżą pobory włodzarzom o 40%???