Jak sprawdzić czy ma się anginę?

Angina zaliczana jest do powszechnych chorób infekcyjnych, której objawów nie można lekceważyć. Nieleczona bowiem może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań zdrowotnych takich jak zapalenie ucha środkowego, węzła chłonnego, wsierdzia, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna oraz posocznica odmigdałkowa. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy ma się anginę? Zobacz, jak wykonać test na ostre zapalenie błony śluzowej gardła.

 

Czym jest angina?

Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami dróg oddechowych. Inaczej określana jest jako ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Choć może pojawić się o każdej porze roku, atakuje głównie jesienią i zimą. Większość zakażeń wywołują paciorkowce z grupy A, które są odpowiedzialne za blisko 95% zachorowań. Angina ropna występuje najczęściej u dzieci w wieku 3-15 lat. U dorosłych stwierdzana jest rzadko. Okres inkubacji choroby wynosi od 12 godzin do 4 dni.

 

Jakie są objawy anginy?

Objawy anginy różnią się w zależności od jej rodzaju. Najczęściej symptomami wskazującymi na zakażenie bakteryjne lub wirusowe są:

  • ostry ból gardła;
  • trudności w połykaniu;
  • gorączka powyżej 38ºC;
  • dreszcze;
  • zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych;
  • bolesne i powiększone węzły chłonne;
  • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia;
  • osłabienie organizmu;
  • bóle kostno-stawowe;
  • ból brzucha;
  • nudności;
  • wymioty.

Jak zdiagnozować anginę?

W przypadku pojawienia się wymienionych wcześniej objawów możesz sięgnąć po domowy test na anginę. Taki produkt do samodzielnego wykonania można zakupić w sprawdzonych sklepach medycznych takich jak Sam Się Zbadaj. Badanie jest niezwykle proste i przebiega w kilku krokach. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać test.

  1. W statywie piankowym umieść próbkę ekstrakcyjną.
  2. Pobierz próbkę z gardła przy pomocy szpatułki i wymazówki.
  3. Bawełnianą końcówkę wymazówki włóż do probówki ekstrakcyjnej.
  4. Dodaj 6 kropli płynu ekstrakcyjnego z butelki z niebieską nakrętką.
  5. Wymazówkę obróć około 10 razy wokół ścianek probówki. Pozostaw w inkubacji przez 2 minuty.
  6. Wyciśnij bawełnianą końcówkę wymazówki o ścianki tak, aby jak największa ilość płynu pozostała w probówce.
  7. Wyjmij pasek testowy z opakowania i ulokuj go w probówce z ekstraktem.
  8. Pozostaw na 5-10 minut.
  9. Odczytaj wynik.

Szacowana skuteczność testu na anginę to 96,4%. Nie zapominaj jednak, że stosowanie wyrobu medycznego nie może zastąpić wizyty u lekarza. W celu potwierdzenia anginy powinieneś koniecznie udać się do specjalisty.

Jak leczyć anginę?

Leczenie anginy ropnej zazwyczaj trwa około 10 dni. W celu złagodzenia bólu gardła i wysokiej temperatury lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także preparatów na bazie paracetamolu. W przypadku anginy bakteryjnej konieczne jest także włączenie do leczenia antybiotyków. Najczęściej stosuje się penicylinę. W przebiegu anginy ropnej warto sięgnąć także po leki zmniejszające ból gardła i działające odkażająco w postaci pastylek do ssania oraz aerozoli.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments